Prestaţii diametral opuse ale CSM Digi Oradea în jocurile din ultima etapă a sezonului regulat a Superligii Naţionale de polo. Dacă primul joc disputat în propriu bazin l-au câştigat la scor, 10-5 (1-2, 5-2, 1-0, 3-1), în cel de-al doilea Corona Sportul Studenţesc Braşov s-a impus cu 12-11 (4-2, 1-3, 3-3, 4-3).

În prima partidă, Vancsik a deschis seria golurilor, dar Corona a încheait sfertul în avantaj (1-2). Echipa oaspete a mai condus cu 2-3 şi 3-4, după care gazdele au înscris de trei ori consecutiv (Vancsik, R. Szabó, Gergelyfi), iar la jumătatea meciului aveau un avans de două goluri (6-4). Următoarele sferturi au fost fără istoric, orădenii mai înscriind de patru ori şi primind doar un gol (10-5).

Al doilea joc a început nefericit pentru gazde, care în minutul patru au rămas fără fundaşul Bogdan Remeș eliminat definitiv cu drept de înlocuire, pentru joc agresiv. Absenţa jucătorului orădean a cântărit mult în desfăşurarea jocului, CSM Digi având mari probleme în faza de apărare, primind, uneori cu uşurinţă, 12 goluri.

CSM Digi: Zivojinovic, Gavriș – portari; Vancsik 2+0, Dobre, Costa, Inaba 3+0 (a jucat în primul meci), Adachi (a jucat în meciul doi), R. Szabó 1+2, Popoviciu 1+3, Kováts 1+0, Gergelyfi 1+0, R. Georgescu 0+1, Grummy Guimaraes 0+4, Remeș 1+0, N. Ilisie, Czenk 0+1. Antrenor: Dorin Costrăș.
Corona Sportul Studențesc: Moraru – portar; Jerkovic 1+2, Vl. Georgescu 1+4, Neamțu, Ianc 1+0, Luțescu, Ivovic 0+2, Vlăsceanu, A. Crețu 0+1, Oanță 1+0, C. Stan, Balakirev 1+3. Antrenor: Aurelian Georgescu.
Arbitri: Adrian Alexandrescu (Oradea), Mihai Bălănescu (București)

Cealaltă echipă orădeană, Crişul, a avut meciuri  strânse în deplasare cu Poli Cluj. Primul l-a pierdut cu 8-9, iar al doilea l-a încheiat la egalitate (11-11).