Campioana României la baschet masculin a câștigat pentru prima dată Supercupa României, fiind primul trofeu de acest gen pe care și-l trece în palmares după 6 finale disputate într-un singur meci. Oradea a învins 68-64 (8-24, 22-14, 16-16, 22-10) Sibiul remontând o diferență de 21 de puncte!

Au remontat o diferență de 21 de puncte!

Bihorenii au avut un start de meci catastrofal nefiind capabili să înscrie niciun punct mai bine de 5 minute. Oaspeții au profitat și au încheiat primul sfert cu un avantaj incredibil de 16 puncte! La reluare situația nu s-a îmbunătățit, galben-albaștrii distanțându-se la o diferență de 21 de puncte (13-34 în minutul 15!) de neimaginat înainte de startul partidei. Din fericire însă, parcă după un duș rece care i-a trezit la realitate, leii roșii au început să joace cu totul altceva situație care s-a concretizat și pe tabela de marcaj care la jumătatea partidei mai indica doar 8 puncte avantaj pentru CSU Sibiu. În sfertul al treilea cele două echipe s-au anihilat reciproc astfel că totul urma să se decidă în secvența decisivă. Oradea a jucat perfect în timp ce vizitatorii s-au întrecut în gafe nereușind să marcheze niciun punct timp de 6 minute. Acest fapt a făcut ca roș-albaștrii să treacă pentru prima dată în avantaj (55-54) în minutul 33. Echipa pregătită de Cristian Achim a continuat să domine jocul, iar acest fapt s-a concretizat și pe tabela de marcaj, 61-55 în minutul 37. Finalul a fost gestionat perfect de către amfitrioni care astfel s-au impus cu 68-64 devenind supercampionii României.

23 de posesii pierdute de către sibieni

Un detaliu care a făcut diferența este raportul posesiilor pierdute unde oaspeții au contabilizat nu mai puțin de 23 de astfel de mingi în urma cărora orădenii au înscris 28 de puncte față de doar 10 puncte marcate de CSU Sibiu. Remarcații bihorenilor în această partidă sunt căpitanul Giordan Watson, autorul a 16 puncte, și americanul Aaron Broussard, care a totalizat 11 puncte și 5 recuperări.

O superputere în baschetul românesc

Așadar Oradea cucereșete primul trofeu de acest gen după ce a pierdut 4 finale de Cupa României și două de Supercupă. Un alt aspect care trebuie menționat este faptul că CSM CSU a disputat a 6-a finală consecutivă în baschetul masculin românesc, fiind totodată al treilea an din ultimii patru când roș-albaștrii joacă toate cele trei finale ale sezonului. Așadar leii roșii au disputat 9 finale din 11 posibile în perioada 2016-2019.

CSM CSU Oradea: Nicolescu 9 (1×3p), Watson 16 (2×3p), Zekovic 3 (1×3p), Valeika 4, Richard 7 (1×3p), Baciu 2, Barnette 8 (1×3p), T. Fometescu, N. Markovic 8 (1×3p), Broussard 11. Antrenor: Cristian Achim

CSU Sibiu: Tohătan 2, Török 6 (2×3p), Falker 15 (1×3p), Chatman 6 (2×3p), Stewart 14 (4×3p), Gavriloaia 2, Cooper Wiliams 10 (1×3p), Philmore 5, Jordan 4. Antrenor: Dan Fleșeriu