CSM CSU Oradea - BC Mureş - Infernal cu un adversar în mare formă
Final de an infernal pentru baschetbaliştii orădeni care urmează să întâlnească în decurs de patru zile BC Mureş şi U BT Cluj. Primul dintre cele două jocuri, contând pentru etapa a 14-a a Ligii Naţionale, urmează să se dispute astăzi, de la ora 20.00 (Digi Sport), la Arena Antonio Alexe.
Orădenii nu se află într-un moment foarte bun în ceea ce priveşte moralul după ce în ultimele două etape de campionat au pierdut, chiar inexplicabil în al doilea meci, în faţa penultimei clasate. Mai mult, poate cel mai în formă jucător, Sean Barnette, a suferit o accidentare la gleznă în meciul de la Timişoara şi are şanse minime să evolueze în partida cu mureşenii. De partea cealaltă, BC Mureş are a doua ofensivă ca eficienţă din campionat cu mulţi jucători care au precizie la aruncările de la distanţă, capitol la care gazdele au suferit enorm în ultimele două confruntări. Totuşi, să nu uităm că defensiv trupa lui Achim şi-a demonstrat capacităţile în prima parte a sezonului. Aşadar, prin perspectiva acestor aspecte, jocul de astăzi se anunţă a fi unul spectaculos.
Mohammed, principala ameninţare
BC Mureş nu doar că este liderul la zi al Ligii Naţionale, ci este şi echipa care are la activ 6 victorii consecutive în ultimele partide. Din punct de vedere statistic, BC Mureş a marcat în medie aproape 84 de puncte, în timp ce orădenii au o apărare foarte bună, care a încasat în medie 72 de puncte. Aşadar, se vor afla faţă în faţă unul dintre cele mai bune atacuri cu una dintre cele mai bune apărări. Liderul incontestabil al echipei pregătite de Audrius Prakuraitis este Alhaji Mohammed, dar jucători precum Martinic, Ivanovic sau Barro nu pot fi neglijaţi. În acelaşi timp, în defensiva lui BC Mureş se regăseşte fostul orădean, Laszlo Lazar. Media de puncte pe meci (peste 21) a lui Mohammed este impresionantă, fapt ce necesită măsuri suplimentare împotriva lui. Dacă în tur orădenii s-au impus clar, în deplasare, cu 85-76, cu totul altfel va arată jocul din această seară.
Dăruieşte un pluş
Ca şi în anii precedenţi, conducerea clubului, împreună cu Asociaţia pentru Viaţă organizează evenimentul "Dăruieşte un pluş". Iubitorii baschetului care vor asista la această partidă sunt rugați să aducă o jucărie de pluș pe care să o arunce pe parchetul sălii la îndemnul crainicului, înaintea primului angajament al meciului.
Celelalte jocuri ale etapei sunt: CSU Sibiu - U BT Cluj (ora 17.00 Digi Sport), Gaz Metan Mediaş - Energia Tg. Jiu, SCM U Craiova - BC Timişoara şi Dinamo Bucureşti - BCM U Piteşti. Jocul Phoenix Galaţi - Steaua CSM Bucureşti a fost amânat.
Clasament
1. BC Mureş 12 9 3 1005-918 21
2. CSM CSU Oradea 12 8 4 952-866 20
3. "U" BT Cluj-Napoca 12 8 4 919-861 20
4. CSU Atlassib Sibiu 12 8 4 949-915 20
5. SCM "U" Craiova 12 7 5 935-932 19
6. Dinamo Bucureşti 13 6 7 1015-1029 19
7. Steaua CSM Bucureşti 10 8 2 792-697 18
8. Energia Tg. Jiu 11 6 5 840-839 17
9. Phoenix Galaţi 13 4 9 1012-1088 17
10. BCM "U" Piteşti* 13 6 7 1005-965 16
11. BC Timişoara 13 2 11 891-1028 15
12. Gaz Metan Mediaş 13 1 12 982-1159 14
* - echipă penalizată cu 3 puncte.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.