Cu mai multe modificări în primul 11 față de etapa precedentă, Crișul Sântandrei a reușit totuși să obțină un punct, primul din actuala ediție de campionat, într-un meci disputat pe propriul teren cu Minerul Ocna Dej, o echipă bună din Seria 10 a Ligii a III-a.

Minerul Ocna Dej este echipa mai valoroasă în acest moment, dar bihorenii, cu o determinare exemplară, au reușit să suplinească acest deficit. Echipa din Sântandrei a reușit să deschidă scorul chiar la primul șut trimis pe poartă. S-a întâmplat în minutul 15 atunci când Remus Pașca a șutat excelent, din marginea careului mare, trimițând lângă bară pentru 1-0. Până la egalarea care a survenit în minutul 24 fiecare formație și-a mai trecut în cont câte o șansă de a marca. Oaspeții au egalat dintr-un penalty transformat de Kolbasz, arbitrul de centru indicând punctul cu var după ce mingea a lovit brațul lui Borma. Apoi, în minutul 35, Mihai Onicaș, fostul jucător al echipei Steaua, a irosit o bună ocazie pentru Minerul. Până la finalul primei reprize, oaspeții au mai irosit trei șanse de a înscrie. După pauză tot Minerul a adus pericolul la poarta Crișului. Raul Cristea a șutat în transversală în minutul 50, iar Bogdan Pop l-a evidențiat pe portarul Verdeș, în minutul 79. Deși vizitatorii au fost cu ocaziile importante în partea secundă, amfitrionii puteau da lovitura în prelungiri atunci când Carlos Covaciu a executat excelent o lovitură liberă dar portarul oaspeților a reușit să scoată de sub transversală. Așadar, după aspectul jocului, echipa din Sântandrei a scos un punct în fața unei formații care cu siguranță va conta în campionatul Seriei 10.

În etapa următoare, Crișul va evolua vineri, 22 septembrie, de la ora 17.00, în deplasare, cu SCM Zalău, liderul campionatului cu victorii pe linie.

Crișul: C. Verdeș - R. Baciu, D. Borma, C. Ntchinda, S. Gondor, M. Tchakam (33 C. Covaciu), A. Achim, Șt. Funkenhauzer (46 D. Mailinger), L. Prundaru, R. Pașca (68 Gh. Popescu) Antrenor: Gheorghe Ghiț

Minerul: B. Moga - M. Maxin, E. Negru, D. Milchiș, D. Mureșan - I. Pașcu 946 Cr. Szilaghy), M. Onicaș (46 B. Sucitu), S. Bențan (46 R. Cristea), R. Vitan (55 B. Pop), S. Kolbasz, R. Babiciu. Antrenor: Dănuț Șomcherechi

Celelalte rezultate ale etapei a 4-a au fost: Minaur Baia Mare - Lotus Băile Felix 1-1, Sănătatea Cluj - Victoria Carei 2-1, CSM Sighetu Marmaţiei - SCM Zalău 0-2 și Olimpia Satu Mare - CSM Satu Mare 3-3.

CLASAMENT

1. SCM Zalău        4        4        0        0        9-1     12

2. CSM Satu Mare          4        3        1        0        10-5   10

3. Lotus Băile Felix          4        2        1        1        5-4     7

4. Minerul Ocna Dej        4        1        2        1        8-6     5

5. CSM Sighetu Marmaţiei         4        1        2        1        6-7     5

6. Minaur Baia Mare        4        1        1        2        5-6     4

7. Sănătatea Cluj    4        1        1        2        5-7     4

8. Olimpia Satu Mare       4        0        3        1        7-10   3

9. Victoria Carei    4        1        0        3        3-9     3

10. Crişul Sântandrei       4        0        1        3        3-6     1