Clasată pe locul secund în ierarhia Diviziei A la baschet masculin la jumătatea sezonului regulat, CSM Oradea s-a pregătit pe plan local după reluarea pregătirilor. Duminică, echipa pregătită de Cristian Achim a disputat un joc amical în Serbia, pierzând cu 104-86 în faţa formaţiei Vizura Smederevo.

Meciul s-a disputat pe durata a 5 reprize, iar la finalul primelor 40 de minute gazdele conduceau cu şapte puncte. Vizura este o echipă puternică, ocupând locul 4 în clasamentul primei ligi din Serbia. Referitor la meciul din Serbia, Cristian Achim, tehnicianul echipei CSM Oradea, a declarat pentru site-ul "www.totalbaschet.ro": "Am împarţit minutele şi a jucat absolut toată lumea. Ţinând cont de perioada în care ne aflăm, pot să spun că sunt mulţumit. A fost un test util, asta este clar, contra unei echipe foarte bune, peste media campionatului sârb, care în campionatul intern a câştigat nouă din cele 14 partide disputate. Vizura este o echipă care beneficiază de o bancă foarte lungă." În ceea ce priveşte evoluţia noii achiziţii, Bogdan Ţibîrnă, care a venit în această iarnă de la CS Otopeni, Cristian Achim crede că tânărul pivot mai are nevoie de timp pentru a se adapta stilului de joc al echipei orădene. În această săptămână, echipa orădeană va continua să se pregătească pe plan local, iar duminică, 15 ianuarie, de la ora 19.30, va disputa primul meci din returul Diviziei A, în compania echipei CSU Atlassib Sibiu. Programat la Arena "Antonio Alexe", jocul va fi transmis în direct pe unul dintre canalele Digi Sport.