Succes previzibil, dar şi meritat pentru orădeni După ce a capotat neaşteptat, runda precedentă, în faţa UTA-ei, formaţia FC Bihor pare să fi depăşit momentul neplăcut, orădenii obţinând victoria în deplasarea de la Hunedoara, într-o partidă pe care au controlat-o în cea mai mare parte. Partida a debutat favorabil pentru oaspeţi, care s-au văzut rapid în avantaj, după doar 12 minute, graţie reuşitei golgeterului Miculescu, acesta înscriind la capătul unei faze în care ex-arădeanul şi-a demonstrat din plin calităţile de marcator. Intenţiile ofensive ale orădenilor s-au manifestat şi după acest gol, elevii lui Artimon reuşind să-şi creeze alte ocazii la poarta lui Opric, însă fie pripeala jucătorilor bihoreni, fie intervenţiile portarului hunedorean au făcut ca tabela să rămână nemodificată până la pauză. Probabil că, totuşi, oaspeţii ar mai fi putut înscrie, dacă arbitrul timişorean Lajos n-ar fi tolerat jocul extrem de dur al gazdelor, adesea peste limita regulamentului, mulţumindu-se să sancţioneze doar cu galbene intervenţii ce ar fi meritat cu prisosinţă cartonaşul roşu. Nu dorim să punem în cârca arbitrului nerealizările fotbaliştilor orădeni, dar maniera de a conduce partida a timişoreanului a frânat oarecum jocul curajos şi bine pus la punct al oaspeţilor, dând un imbold nedorit stilului agresiv şi dur practicat de hunedoreni, aceştia neavând, probabil, alte arme de a face faţă evoluţiei superioare a FC Bihor. După pauză, forcingul gazdelor a fost răsplătit de golul reuşit de Pepenar. Însă speranţele pentru un rezultat favorabil ale jucătorilor hunedoreni s-au risipit cu un sfert de oră înainte de fluierul final, pentru că acelaşi Miculescu a adus victoria previzibilă şi în acelaşi timp meritată a oaspeţilor. Cum s-au marcat golurile min. 12: pasă de maestru a lui Tudor pentru Miculescu, care, de la 10 m, înscrie printr-un şut din întoarcere, (0-1) min. 54: lovitură liberă pentru gazde, execută Ceauşu, fundaşii orădeni resping anapoda şi Pepenar, liber la marginea careului mic, marchează cu un şut plasat, (1-1) min. 71: neînţelegere în careul hunedorean, de care profită Miculescu, înscriind al doilea gol al său în această partidă, (0-2) Stadion: "Michael Klein" Teren: bun Spectatori: 1000 Marcatori: Pepenar / Miculescu `12, `75 Corvinul: Opric - Ceauşu, Ambruş, Iacob (`46 Mâcnea), Haţegan, Pisoiu, Vişan, Marta, Valaşutean (`64 Ciorea), Pepenar, Mitrică (`46 Furdean). Antrenor: Ioan Petcu FC Bihor: Vâtcă - Ciobanu, Lupuţ, Bumb, Mihuţ, Gr. Tudor (`60 Lupaşcu), Munteanu, Lungan, Gado, Neaga (`28 Lukacs), Miculescu (`72 Fele). Antrenor: Alin Artimon