Tănăra sportivă legitimată la CSM Oradea a câştigat o nouă competiţie reuşind să se impună la Arad în turneul dotat cu trofeul Cupa Helvetica Intersport. Alexandra s-a clasat pe locul I la categoria 10 ani în concursul care s-a desfăşurat la sfârşitul săptămânii trecute.

După ce a câştigat aceeaşi categorie de vârstă din cadrul Cupei Tretorn desfăşurate la Timişoara, Alexandra Silaghi s-a impus şi în oraşul de pe Mureş. Astfel, tânăra sportivă din Oradea şi-a atins un nou obiectiv din cele pe care şi le-a stabilit pentru anul 2019. Tot în cadrul aceleiaşi întreceri arădene, Sebastian Moş, un tânăr bihorean legitimat la Iris Ştei, s-a clasat pe locul al doilea în cadrul categoriei 12 ani.

Bihoreni pe podium la Satu Mare

Dacă la competiţia arădeană doi sportivi bihoreni s-au clasat pe podium, la Trofeul Sătmarului, concurs care s-a desfăşurat tot la sfârşitul săptămânii trecute, nu mai puţin de 7 reprezentanţi ai judeţului nostru au reuşit să se claseze pe unul dintre primele trei locuri. Performerii de la Satu Mare au fost: Mihai Lungu (CSM Oradea) – locul I la categoria 16 ani, Kopanyi Harris (CSM Oradea) – locul I la categoria 12 ani, Daiana Ungur (CSM Oradea) – locul I la categoria 10 ani, Iustina Bodea (CSM Oradea) – locul al II-lea la categoria 10 ani, Tudor Geambaşu (Metalul Salonta) – locul al III-lea la categoria 16 ani, Andrei Ţigan (CSM Oradea) – locul al III-lea la categoria 14 ani şi Victor Pintea (Metalul Salonta) – locul al III-lea la categoria 10 ani.

Atât concursul de la Arad cât şi cel de la Satu Mare au fost incluse în calendarul Federaţiei Române de Tenis.