Sportiva legitimată la LPS Bihorul Crișul Oradea a făcut o cursă de excepție la Cluj-Napoca, la sfârșitul săptămânii trecute, în proba de 5.000 de metri, reușind să se claseze pe locul al doilea deși, ca vârstă, e cu trei ani mai mică decât adversarele pe care le-a avut.

Performanța reușită de Diana Verdeș, atletă pregătită de antrenorul Călin Laza, este cu atât mai importantă cu cât sportiva este cu trei ani mai mică decât restul rivalelor din această întrecere. Tânăra atletă a încheiat cursa de 5.000 de metri cu timpul de 18:59,23 minute în compania sportivelor de la U20 chiar dacă ea se află la categoria de vârstă U18. În cadrul aceluiași eveniment atletic, alți patru reprezentanți ai LPS Bihorul au reușit rezultate bune. Au ratat podiumul de puțin, terminând pe locul al IV-lea, Alexandra Bărcui, sportivă pregătită de Robert Olah, care a terminat cursa de 800 metri în 2:17,8 minute, și Horațiu Sabău, sportiv pregătit de Mariana Preda, care, la triplusalt, a înregistrat un rezultat de 13,64 metri. Pe locul al 5-lea s-a clasat Daria Sfîrlea care, în proba de suliță, a reușit rezultatul de 32,28 metri, în timp ce pe locul al VI-lea s-a situat Sara Cadar, la săritura în lungime, cu rezultatul de 5,28 metri. Au mai concurat pentru LPS Bihorul, dar fără a obține performanțe remarcabile, următorii: Bulzan Jonathan, Olah Robert jr. și Filimon Sara.