Legitimat în prezent la CSM Craiova pentru că la Oradea nu s-au găsit resurse financiare suficiente pentru a susține un asemenea sportiv, Laviniu Chiș a performat în cadrul Campionatului Național de 10 km alergare pe șosea desfășurat duminică în Capitală reușind să se claseze pe locul al 3-lea la individual și pe locul I cu echipa olteană, ambele peformanțe fiind înregistrate în probele de seniori.

Întrecerea desfășurată în București a adunat la start 97 de sportivi de la 28 de cluburi din întreaga țară. Sportivul orădean Laviniu Chiș, care este pregătit de către antrenorii Călin Laza și Marius Ionescu, a terminat competiția cu timpul de 30:44,43 minute, performanță care i-a permis să urce pe cea de-a treia treaptă a podiumului în proba individuală. Timpul său a fost cu 24 de secunde mai slab decât al alergătorului Dragoș Pop, câștigătorului competiției. În ceea ce privește întrecerea pe echipe, Laviniu Chiș alături de Ștefan Știucă și Robert Necula au obținut cel mai bun timp (1:36:39) care le-a permis să se claseze pe locul întâi cu CSM Craiova. De menționat faptul că timpul înregistrat de orădeanul Laviniu Chiș a fost cel mai bun al echipei din care a făcut parte.