Rezultatul de egalitate dintre Rusia şi Germania, scor 22-22, a rămas singura surpriză a zilei de luni la Campionatul Mondial organizat în Germania şi Danemarca. Franţa, Suedia şi Danemarca au câştigat la diferenţe de peste 10 goluri şi în acelaşi timp au reuşit să rotească jucătorii.

La fel ca şi în precedentele partide, Franţa s-a chinuit în prima repriză cu Coreea, astfel că a intrat la cabine cu un avantaj minim. După pauză, defensiva şi-a luat însă rolul mai în serios, asiaticii au obosit, astfel că tabela s-a oprit la final la scorul de 34-23.

Un meci oarecum asemănător s-a desfăşurat şi între Suedia şi Angola. După o primă repriză mai strânsă, 19-14, nordicii au fost nemiloşi în partea secundă şi s-au impus cu 37-19. Într-o altă partidă, Danemarca şi-a făcut din nou norma şi a terminat cu un succes la 12 goluri diferenţă, 34-22 cu Arabia Saudită.

Rezultate din ziua a 5-a:

Grupa A:

Serbia – Brazilia 22-24, Germania – Rusia 22-22, Franţa – Coreea de Sud 34-23.

Ieri: Rusia - Brazilia 23-25, Germania - Franţa şi Coreea de Sud - Serbia (ambele terminate după închiderea ediţiei).

Clasament: 1. Franţa – 6p, 2. Germania – 5p, 3. Rusia – 4p, 4. Brazilia – 4p, 5. Serbia – 1p, 6. Coreea – 0p

Grupa B:

Islanda – Bahrain 36-18, Croaţia – Macedonia 31-22, Spania – Japonia 26-22.

ASTĂZI: Japonia - Islanda (ora 16.30, Digi Sport 2), Croaţia - Bahrain (ora 19.00, Digi Sport 4), Macedonia - Spania (ora 21.30, Digi Sport 2).

Clasament: 1. Croaţia – 6p, 2. Spania – 6p, 3. Macedonia – 4p, 4. Islanda – 2p, 5. Japonia – 0p, 6. Bahrain – 0p

Grupa C:

Tunisia – Chile 36-30, Norvegia – Austria 34-24, Danemarca – Arabia Saudită 34-22.

IERI: Arabia Saudită - Tunisia, Norvegia - Chile, Austria - Danemarca (după închiderea ediţiei).

Clasament: 1. Danemarca – 6p, 2. Norvegia – 6p, 3. Austria – 2p, 4. Tunisia – 2p, 5. Chile – 2p, 6. Arabia Saudită – 0p

Grupa D:

Ungaria – Qatar 32-26, Argentina – Egipt 20-22, Suedia – Angola 37-19.

ASTĂZI: Angola - Argentina (ora 16.30, Digi Sport 4), Ungaria - Egipt (ora 19.00, Digi Sport 2), Qatar - Suedia (ora 21.30, Digi Sport 4).

Clasament: 1. Suedia – 6p, 2. Ungaria – 5p, 3. Qatar – 2p, 4. Egipt – 2p, 5. Angola – 2p, 6. Argentina – 1p.

Primele patru clasate din fiecare serie se vor califica în grupele principale cu punctajul din întâlnirile directe dintre ele.