FC Bihor mai are de tras până să-și asigure locul de play-off în liga secundă. Putea rezolva problema la Târgoviște, dar neatenția la finalizare, slăbiciunile din defensivă și o eroare mare de arbitraj au privat-o de punctul de care mai are nevoie să fie sigură de prezența în Top 6 cu două etape înainte de finalul sezonului regulat.

Privați de o lovitură de la 11 metri!

Orădenii au arătat prea mult respect Chindiei Târgoviște, o echipă care nu a impresionat și confirmat în meciul direct rezultatele pozitive din ultimele etape. Roș-albaștrii au avut două situții în debutul partidei, irosite de Stahl (2) și Boiciuc (4), care nu au prins cadrul porții, apoi s-au limitat la un joc de așteptare în fața unui adversar care s-a apropiat cu dificultate de careul orădean. Doar Doumtsios (12) a reluat cu capul de la 6 metri peste Cutean și peste transversală, iar albanezul  Bilali l-a încercat pe juniorul Cutean cu un șut de la distanță.

Soarta meciului a fost influențată de o decizie a arbitrului Robu, care n-a catadicsit să acorde o lovitură de la 11 metri după ce Stahl (30) a fost împiedicat în careu de Brumă, fază la care nici asistentul Dobre n-a schițat niciun gest, deși era bine plasat. O fi contat și faptul că zilele trecute pe la Târgoviște au trecut conducerea FRF și reprezentați importanți ai Comisiei Centrale a Arbitrilor la o reuniune fotbalistică locală?  ”Sunt un antrenor realist și nu o să ies să spun că ne-au furat arbitrii. Maniera de arbitraj nu m-a încântat în totalitate, dar noi trebuia să marcăm la ocazia lui Boiciuc. Consider că, pe lângă acea fază de la 16 metri, tot noi am avut situațiile mai periculoase”, consideră Erik Lincar, antrenorul principal al FC Bihor.

 

Boiciuc a ratat ocazia meciului

Partea secundă a continuat într-o notă de echilibru, care putea fi ”rupt” de Boiciuc (74). Atacantul a interceptat mingea trimisă neglijent de Popadiuc în preajma centrului terenului, a pătruns spre poartă și în momentul șutului Munoz a deviat balonul, care a trecut pe lângă. Hora (84) a ”iertat” și el echipa gazdă de un gol, care a căzut întâmplător.

 

Gol cu capul de la cel mai scund jucător

În lipsă de idei, Celea a trimis o minge lungă în careu, Necșulescu (86), un jucător foarte scund, a țâșnit de lângă Gal Andrezly și a deviat mingea cu capul  în plasă din 8 metri (1-0). În  disperare de cauză, FC Bihor s-a aruncat în atac, dra încercările ofensive s-au dovedit haotice și zadfarnice. Eșec frustrant pentru bihoreni în fața unui adversar experimentat, destul de ambițios, dar abordabil, căruia i-a dat ocazia să creadă și mai mult în șansele la play-off. ”Din păcate, față de jocul de acasă, am avut mulți jucători care nu s-au ridicat la nivelul unei partide de play-off. După primele zece minute am început să cedăm, parcă ne-am și speriat puțin. Evoluția noastră nu a fost una care să mă mulțumească. Cred că ocazia cea mai clară a partidei a fost a lui Boiciuc, când a scăpat singur cu portarul. Dacă reușeam să marcăm atunci, poate obțineam toate punctele sau măcar un punct. Ei au marcat tot după o centrare, într-un joc în care ambele echipe au apelat mult la mingi lungi. Dezamăgirea mea este că tot primim gol. În momentul în care în fiecare joc încasezi, înseamnă că avem o problemă. Până acum am reușit de multe ori să marcăm mai mult decât adversarul, dar pot apărea momente în care nu mai ești la fel de eficient și atunci situația se complică”, a comentat Erik Lincar.

 

Urmează derby-ul cu Sepsi

Sâmbătă, 7 martie, de la ora 11.00, pe Stadionul Iuliu Bodola, urmează un joc și mai dificil, cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe,. ocupanta locului 2 ”Știam încă din iarnă că ne așteaptă patru jocuri cu încărcătură maximă. Sunt meciuri foarte dificile, cu echipe care luptă pentru play-off. Trebuie să fim mult mai disciplinați, mai încrezători și să avem o calitate mai bună în joc dacă vrem să obținem puncte. Așteptăm suporterii cu drag la stadion. Avem nevoie de ei, de încurajarea lor. Trebuie să fim împreună, mai ales în momentele dificile. Dacă vom avea sprijinul suporterilor, sunt convins că băieții se vor ridica la un nivel foarte bun și vom lupta pentru cele trei puncte”, este de părere Lincar.

Chindia: G. Isvoranu – P. Munoz, A. Bilali, D. Celea, M. Brumă – I. Roșu (76 A. Pandele), D. Popadiuc – B. Petre (76 R. Necșulescu), D. Florea (82 Sg. Jurj), I. Pesic – K. Doumtsios (61 S. Plaza). Antrenor: Ilie Poenaru

FC Bihor: R. Cutean – S. Cucu (60 Ad. Iancu), M. Kereki (46 P.H. Moussinga), A.Popa, P. Gal Andrezly – I. Filip, T. Călin – A. Stahl, A. Cocian (46 R. Enceanu), Dr. Tescan (58 I. Hora) – Al. Boiciuc (78 A. Chirițoiu). Antrenor: Erik Lincar

Arbitri: Ovidiu Robu (Chitila) – Claudiu Șchiopeț (Brașov), Viorel Dobre (București), rezervă Dragoș Pîrîu (Curtea de Argeș)

Observatori FRF: Ionuț Borcan (Ploiești) și Dorinel Dincă (Călărași).