Fără drept de apel Stadion: CF Liberty; spectatori: 800 Marcatori: Sabou `30, Lupaşcu `80, Oprea `82 Remarcaţi: - / Pătraşcu, Fele, Lupaşcu Cartonaşe galbene: R. Dan `64, Farcău `79, `85 / Fele `57, Pătraşcu `68 Cartonaş roşu: Farcău `85 Liberty: Sz?sz - L. Rus, Mândru, R. Dan, Cornaci - Coca (`63 Ardelean, Deaconescu (`46 Bud), Somodi (`46 Ianc), Farcău - Zoicaş, Benţe. Rezerve neutilizate: Axinte - Zaha, Marincean, Şuteu. Antrenor: Adrian Văsâi. FC Bihor: Lăzăreanu - Bumb, Pătraşcu, Cisteian - Gado, Fele, Sabou (`84Treistaru), Oprea - Stan (`77 Luk?cs), Lupaşcu, Mutu (`52 Achim). Rezerve neutilizate: Mindileac - Bugiu, Coborzan, Balea. Antrenor: Alin Artimon. Arbitri: Orlando Trandu (Timişoara) - la centru, Silviu Mocanu (Arad) şi Petru Gaşpar (Timişoara) - asistenţi. Observator FRF: Mircea Neşu (Oradea). După ce în primele două jocuri oficiale, disputate în sezonul trecut, nici una dintre cele două divizionare B nu a reuşit să câştige în faţa celeilalte, partida disputată, ieri, în cadrul Cupei României s-a încheiat cu succesul clar al roş-albaştrilor orădeni. Deşi au evoluat pe terenul vecinilor de la Liberty, orădenii au controlat jocul în cea mai mare parte, anunţându-şi intenţiile ofensive încă din debutul meciului, dar, rând pe rând, Mutu (`7), Lupaşcu (`13) şi Oprea (`16) au ratat ocazii clare de gol. Salontanii au replicat doar printr-un lob al lui Farcău (`17), care a trecut însă peste poartă. Oaspeţii s-au dovedit mai inspiraţi şi, după ratarea lui Gado (`21), Sabou a deschis scorul, fructificând o minge primită de la Stan, cu un şut de la 14 m în colţul lung. Salontanii puteau restabili egalitatea în minutul 38, când Lăzăreanu a reţinut cu emoţii un şut centrare a lui Cornaci. La pauză, Adrian Văsâi a efectuat două înlocuiri în echipa sa, introducându-i pe Bud şi Ianc, cu scopul de a dinamiza jocul echipei sale. Pe fondul acestor modificări, partida s-a mai echilibrat, dar, pe măsura trecerii timpului, orădenii au luat din nou iniţiativa, ratând şansa majorării scorului prin Lukacs `71 şi Stan `74. Cu zece minute înainte de final, Lupaşcu n-a mai iertat însă defensiva gazdelor, şutând imparabil din 12 m poziţie centrală, iar după alte două minute, golul lui Oprea a pecetluit soarta jocului, stabilind şi scorul final. Declaraţii la cald: Alin Artimon: "Mă bucură jocul şi rezultatul, dar, în acelaşi timp, sunt mulţumit că jucătorii care au evoluat mai puţin au demonstrat că pot să emită pretenţii la titularizare. Astăzi au fost scoase la licitaţie două posturi, pentru că la Lupeni doi jucători m-au nemulţumit prin evoluţia lor?. Deşi nu a dat nume, antrenorul lui FC Bihor pare să se fi referit la Stan şi Lazăr, care în partida de sâmbătă cu UTA ar putea fi înlocuiţi cu Pătraşcu şi Lupaşcu. Adrian Văsâi: ?La 3-0 nu sunt prea multe de spus. Am întâlnit o echipă cu jucători de valoare, experimentată. Asta a făcut diferenţa, cred însă că scorul este puţin exagerat. Regret eliminarea lui Farcău, care ne va îngreuna misiunea în jocul de sâmbătă cu IS Câmpia-Turzii?. Iată şi celelate rezultate consemnate în faza a VI-a a Cupei României: Marţi: FCM II Bacău - FCM Dunărea Galaţi 0-2; FC Snagov - CS Otopeni 0-4; Chimia Brazi - Petrolul Ploieşti 0-1. Ieri: Cetatea Suceava - Laminorul Roman 1-0; Gloria Buzău - FC Dacia Unirea Brăila 2-1; Altay Constanţa - FC Callatis Mangalia 1-2; Dunărea Giurgiu - Rapid II Bucureşti 2-4 (după 11 m); FCM Târgovişte - FC Caracal 1-0; Dacia Mioveni - Universitatea Craiova 1-2 (după prelungiri); Forex Braşov - FC Braşov 2-3; Minerul Motru - FCM Reşiţa 0-4; CFR Timişoara - FC Corvinul Hunedoara 1-0; Gaz Metan Mediaş - Unirea Alba Iulia 3-0; Unirea Dej - IS Câmpia Turzii 1-0; Gloria II Bistriţa - Armătura Zalău 1-0 (după prelungiri). Echipele subliniate s-au calificat în faza următoare, care se va desfăşura pe data de 13 septembrie, cu participarea echipelor din Divizia A.