La capătul unei partide de „totul sau nimic”, tânăra echipă orădeană a reușit să câștige ultimul joc din cadrul barajului de promovare după ce a întors rezultatul care-i era defavorabil la pauză. CAO Oradea s-a impus cu 2-1 (0-1) în duelul cu Someșul Dej, campioana Clujului, și termină mini-grupa pe locul al doilea.

La ora redactării acestei știri nu erau cunoscute toate rezultatele din cadrul barajului de promovare în eșalonul al treilea astfel că nu ne putem pronunța cu certitudine dacă echipa CAO Oradea va juca sau nu în sezonul viitor al Ligii a III-a. În ultima partidă din minigrupa care s-a disputat pe terenul din Zalău, tănăra formație orădeană a evoluat după o altă partitură tactică, aceasta dând rezultate în cele din urmă. Exeprimentata echipă clujeană a deschis scorul după o lovitură liberă executată perfect de către veteranul Sergiu Costin astfel că după primele 45 de minute alb-verzii au intrat la cabine în dezavantaj. După pauză, dar mai ales după marcarea golului egalizator de către Hosu, în minutul 71, CAO a arătat ca și acea echipă care a defilat în campionatul bihorean al Ligii a IV-a. În mod evident a venit și golul victoriei înscris de nou-intratul Blăgea care a prins un șut fantastic de la aproximativ 30 de metri lăsâdu-l spectator pe portarul Sabou. Până la final bihorenii își puteau mări avantajul în fața unui adversar descumpănit. Succes meritat al băieților pregătiți de către Florin Farcaș care au înfruntat un adversar care, ca și echipa noastră, avea doar varianta victoriei pentru a spera la promovare. Acum rămâne de văzut dacă rezultatele indirecte îi vor ajuta pe bihoreni și dacă aceștia se vor regăsi printre cele 7 formații care vor prinde un loc în Liga a III-a chiar dacă au încheiat mini-grupele de baraj pe locul al II-lea. Virtual promovată în eșalonul trei din cadrul acestei minigrupe disputate la Zalău este CSM Satu Mare care a acumulat 4 puncte. Cu detalii suplimentare vom reveni în ediția tipărită de marți.