Desfăşurat recent în Capitală, Campionatul Naţional de atletism pentru juniori III a consemnat o serie de rezultate excelente pentru sportivii orădeni care au reprezentat LPS CSŞ Bihorul, CS Crişul şi CN Mihai Eminescu. Cele mai multe medalii, trei la număr, au fost cucerite de către aruncătorul Cristian Mehes.

Tânărul sportiv a devenit dublu campion naţional şi a cucerit medalia de bronz în proba de aruncare a discului, cu un rezultat de 47,55 metri. Medaliile de aur au fost obţinute la aruncarea ciocanului, cu 62,54 metri, şi la cea a greutăţii, cu 15,53 metri. De menţionat că Cristian Mehes se află într-un evident progres, toate cele trei rezultate care l-au propulsat pe podium fiind noi recorduri personale. Cristian Oros a ocupat locul al 5-lea la aruncarea ciocanului, cu 39,76 metri. Ambii sportivi sunt legitimaţi la Crişul Oradea, unde sunt pregătiţi de către soţii Livia şi Albert Mehes. Un alt rezultat notabil a fost reuşit de Marius Mlinarcsik de la LPS CSŞ Bihorul (antrenor Liviu David), sportivul cucerind medalia de bronz în proba de aruncare a suliţei, cu 45,56 metri. Tot pe treapta a treia a podiumului s-a clasat şi săritorul în înălţime Antal Gergo de la LPS CSŞ Bihorul (antrenori Mariana şi Virgil Preda), cu rezultatul de 1,60 metri. În aceeaşi probă, dar la feminin, Alessia Rengle s-a clasat pe locul al 4-lea, cu 1,55 metri. La triplusalt, Horaţiu Sabău  de la C.N. „Mihai Eminescu” (antrenor Florin Indrie) a ocupat tot locul al 4-lea, cu 12,26 m. În aceeaşi probă, la feminin, Larisa Brândaş şi Carmen Popa s-au situat pe locurile 5, respectiv 8, cu rezultatele de 11,13 m, respectiv 10,33 m.

Medalii de aur la ştafetă

Rezultatele din probele de alergări au fost foarte bune, mai cu seamă cele din probele ştafetelor. Astfel, ştafeta de 4x100 m, respectiv cea de 100x200x300x400 metri ale C.N. „Mihai Eminescu” (antrenor Florin Indrie), în alcătuirea: Luca Hegheduş, Andrei Drâmba, Fandly Mark, Andrei Vereş, au obţinut medaliile de aur, cu timpii de 47,28'', respectiv 2'10,88''. Andrei Vereş a devenit vicecampion naţional la 400 m plat, cu rezultatul de 60,50''. La rândul lor, Daria Miheş a ocupat locul al 4-lea la 100 m plat, cu 12,99'', iar Fandly Mark s-a situat pe locul al 6-lea la 800 m, cu 2'09,06''. Szamanta Potra de la LPS CSŞ Bihorul (antrenor Robert Olah) s-a clasat pe locul al 4-lea la 400 m, cu 61,48''.