La Arad, s-a desfășurat recent Campionatul Interjudețean de aruncarea ciocanului, destinat juniorilor. La această competiție au participat și atleți orădeni, legitimați la Clubul Sportiv Crișul Oradea şi  pregătiți de antrenorii Livia și Albert Meheș.

Sportivii orădeni au obținut următoarele rezultate: Cristian Meheș, juniori 1, locul 1 - 68,43 m, student; Antoniu Veturian Raț, juniori 3, locul 1 - 41,66m, elev la Colegiul Național „Mihai Eminescu”, Oradea; Alexia Meheș, copii 4, locul 1 - 22,94 m, clasa I - Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu”, Oradea; George Popescu, juniori 2, locul 2 – 40,33 m, elev la LPS Bihorul, și Cristian Popescu, juniori 3, locul 2 – 40,72 m, elev la Liceul Greco-Catolic.

Surpriza concursului a fost revenirea tânărului sportiv Veturian Raț, de la Colegiul Național „Mihai Eminescu”, multiplu campion național la grupa sa de vârstă, care a reluat antrenamentele după o pauză de 15 luni.

„Pentru mine, personal, acest concurs reprezintă o rampă de lansare, îmi doresc să ajung la campionatele naționale și internaționale. Cea mai mare dorință a mea este să performez în acest sport, și să duc steagul României cât mai sus”, ne-a declarat Veturian.

Succesul atleților orădeni a fost posibil și datorită implicării lui Ionel Bungău, directorul Clubului Sportiv „Crișul” Oradea.