Atleta orădeană Ligia Bara Grozav s-a clasat pe locul al 4-lea în proba de săritură în înălţime din cadrul Balcaniadei de sală care s-a desfăşurat recent la Istanbul.

Sportiva pregătită de către antrenorii Mariana şi Virgil Preda a izbutit o săritură de 1,83 metri, performanţă cu care s-a clasat pe locul al 4-lea după Ana Simic (croată medaliată olimpică) 1,92 m, Marija Vukovic (Muntenegru), cu 1,89 metri şi Daniela Stanciu (România), cu 1,86 metri. „Concursul s-a desfăşurat pe o pistă de tip Mondo, pe care Ligia n-a mai concurat de foarte mult timp. Ea nu s-a putut adapta deloc la această suprafaţă. De altfel, mai multe atlete au avut dificultăţi din această cauză. Vicecampioana olimpică Demireva, de exemplu, a doborât de trei ori ştacheta la 1,83 metri. Din păcate, Ligia se pregăteşte acasă în condiţii total depăşite, pentru că în Oradea nu există nicio pistă competitivă pe plan european”, a declarat Virgil Preda, antrenorul atletei şi vicepreşedintele Federaţiei Române de Atletism. Ulterior Balcaniadei s-a desfăşurat o altă competiţie dotată cu trofeul Cupa Istanbul. Orădeanca a terminat pe aceeaşi poziţie, reuşind aceeaşi săritură maximă. De menţionat că Ligia a întâlnit-o cu această ocazie pe ucraineanca Hereşcenko, adversara în faţa căreia a cucerit titlul de campioană mondială de juniori în 2011, dar care de data aceasta s-a dovedit a fi mai bună, clasându-se pe locul al 2-lea cu rezultatul de 1,86 metri.