Ambele echipe orădene de volei au obţinut dreptul de a se duela pentru promovarea în primul eşalon valoric al ţării. Formaţia feminină a Clubului Sportiv Universitar din Oradea s-a impus sâmbătă, pe teren propriu, în partida cu CS Banatul Caransebes cu 3-0 (16, 14, 23), dublând, asfel, suscceul din tur, când voleibalistele pregătite de Paul Szabo-Alexi s-au impus în deplasare, cu acelaşi scor.

La partida disputată la sala de jocuri sportive a Universităţii din Oradea, gazdele au controlat jocul încă din start, serviciile dificile şi atacurile eficiente ducând scorul la 25-16. Setul secund a păstrat aceleaşi coordonate, oaspetele reuşind doar 14 puncte. Setul 3 a fost şi ultimul, dar a fost extrem de echilibrat, oaspetele dorind să demonstreze că nu au venit în excursie la Oradea. Echilibrul s-a menţinut pe tot parcursul actului trei, oaspetele trecând la conducere (21-19, apoi 23-21). A fost momentul în care, fetele orădene au reuşit să întoarcă soarta partidei, graţie unor realizări individuale ale jucătoarelor Anamaria şi Iuliana Fîca, acestea restabilind egalitatea, iar apoi punctând decisiv, pe fondul efortului colectiv al Andreei Indrei, a Dianei Belean şi a Corinei Vlad, dar şi graţie paselor distribuite excelent de către Mădălina Domniţa. Liberoul Cristina Ştefan a dat siguranţă defensivei, iar CSU a câştigat cu 25-23 şi s-a impus cu 3-0, evoluând în formula: Maria Fîca (căpitanul echipei), Iuliana Fîca, Diana Belean, Mădălina Domnița, Corina Vlad, Simina Carțiș, Roxana Haidu, Ioana Dorobanțu, Andreea Boit, Andreea Indrei, Hillary Ardelean, Agathe Ardelean, Denisa Ienciu și Cristina Ștefan (liberoul echipei). "Cuvintele cheie ale acestui play-off au fost determinarea, încrederea şi echipa. Sincere felicitări fetelor, care au demonstrat faptul că această calificare este pe deplin meritată. Acest succes este rezultatul unui ciclu mai lung de pregătire. Doresc să-i mulţumesc colegei şi soţiei mele Szabo Mariana, titulara postului de antrenor, care a stat în permanență alături de echipă şi care s-a încăpăţănat să continue şi să menţină voleiul la CS Universitar. Acest lucru a fost posibil datorită sprijinului acordat de toţi cei implicaţi, dar şi prin seriozitatea şi pasiunea pentru volei a tuturor celor implicaţi. Aceste lucruri au constituit motorul continuării tradiţiei voleiului feminin bihorean la nivel de senioare. Dorim să-i mulţumim şi dlui profesor universitar doctor Iacob Hanţiu, directorul CSU, pentru condiţiile de pregătire asigurate, dlui profesor universitar, Octavian Bâc, conducerii Universităţii Oradea, şi Facultăţii de Geografie, Turism şi Sport pentru sprijinul acordat" - a precizat managerul formaţiei orădene, Paul Szabo Alexi. Turneul final de promovare se va desfasura in perioada 17-19 mai cu participarea echipelor CSU Oradea, CSM Târgovişte, CS Iași și Rapid București.