Şteianca Irina Bara (nr. 168 WTA) n-a depăşit primul tur de calificări  în proba de simplu la Roland Garros. În meciul de debut la turneul parizian, tenismena bihoreană a fost eliminată de ucraineanca Anhelina Kalinina (152 WTA).

Irina a început bine partida, câştigând primul set cu 6-2, după ce a izbutit patru break-uri. Setul secund a fost echilibrat, fiecare jucătoare câştigând de patru ori pe serviciul adversarei. S-a ajuns în tie-break, pe care Irina l-a pierdut clar 6-7(1). Cu un moral mai bun, Kalinina a controlat setul decisiv pe care şi l-a adjudecat cu 6-2. Irina s-a ales cu 2 puncte WTA şi cu 7.000 de euro, iar adversara sa cu 20 de puncte WTA şi şi 12.250 de euro. Irina Bara va continua la turneul parizian în proba de dublu. În schimb, cealaltă româncă din calificări, Ana Bogdan (126 WTA) s-a calificat în turul doi  după ce a dispus de Veronica Cepede Royg (Paraguay, 160 WTA), cu 7-5, 6-4.

Ana o va întâlni în premieră pe Conny Perrin (Elveţia, 142 WTA, 28 de ani).