Puţini s-ar fi gândit că una dintre cele mai bune echipe ale lumii, o formaţie care încasase doar trei goluri în precedentele şapte întâlniri, va fi supusă unei asemenea presiuni şi va obţine o calificare "in extremis", graţie reuşitei lui Ambrosini din minutele de prelungire. După startul excelent de meci, când ghinionistul Park l-a executat pe Dida cu un şut brazilian, italienii s-au cantonat în defensivă, sperând să menţină scorul care le permitea calificarea în finală. Dar jocul foarte bun al olandezilor le-a adus un gol meritat, înscris de Cocu, astfel că, cu 25 de minute înainte de fluierul final, scorul devenise egal, 2-2, şi orice era posibil. Finalul a fost ceva de domeniul fantasticului. Mai întâi, a fost golul lui Ambrosini, din minutul unu al prelungirilor, care părea că a definitivat problema echipei calificate, dar imediat batavii au mai lovit o dată, profitând şi de bucuria defensivei milaneze, şi campioana Olandei mai spera într-o minune. Aceasta n-a venit însă, bafta liderului din Serie A manifestându-se o dată în plus, astfel că, după doi ani, milanezii vor juca din nou pentru adjudecarea celui mai râvnit trofeu european. Şi dacă îl vor câştiga, va fi pentru a şaptea oară, apropiindu-se la două lungimi de recordul lui Real Madrid, cu nouă trofee în palmares. PSV Eindhoven - AC Milan 3-1 (1-0) Marcatori: Park `9, Cocu `65, `90+2 / Ambrosini `90+1 PSV: Gomes - Lucius, Alex, Bouma (`70 Robert), Lee, Van Bommel, Vogel, Cocu, Park, Vennegoor, Farfan. Antrenor: Guus Hiddink Milan: Dida - Cafu, Stam, Nesta, Maldini (`46 Kaladze), Gattuso, Ambrosini, Pirlo, Seedorf (`69 Tomasson), Kaka, Şevcenko. Antrenor: Carlo Ancelotti Echipa italiană va juca finala UEFA Champions League, din 25 mai, la Istanbul, în compania formaţiei engleze FC Liverpool.