Biharea Vașcău - Zorile Buntești 2-0 (1-0) - Meci cu „scântei” lângă „Apa Boiului”
Stadion: Vașcău
Spectatori: peste 200
Marcatori: A. Micula 29, Monea 84 (11m)
Cartonașe galbene: Monea / Szatmari, C. Degău
Biharea: R. Indrei - Lazea, Ștefan, Hulber, Teaha, M. Sabău, Lazăr (88 Balș), A. Micula (81 A. Ienciu), O. Pașca (63 A. Sabău), Monea (83 Morcan), Marc (78 Bulcău).
Antrenor: Dorin Boca.
Zorile: Halasz - Szatmari, Corb, C. Degău, Bonchiș, D. Degău (66 S. Popa), Foghiș, Tomuțiu (66 Haidu), Micle (76 Gemănariu), Diniș (83 D. Dan), Miklos (83 T. Degău).
Antrenor: Ioan Horge.
Arbitri: Andrei Pirtea - la centru, Ciprian Fechetea și Marius Andor, asitenți
Observator AJF: Florin Mitra.
Unul din meciurile tari din Liga a V-a, seria a II-a, s-a disputat lângă „Apa Boiului” iar la final, publicul spectator a părăsit tribuna cu satisfacția unui meci deosebit de disputat, dar și foarte îndârjit, pe alocuri chiar cu „scântei”, care însă nu a degenerat.
Dornici de revanșă după ce în tur au fost învinși pe teren propriu (cu 2-0!), bunteștenii au sosit la Vașcău cu dorința declarată de a-și lua revanșa, iar după „exprimarea” de pe dreptunghiul verde, gândurile lor ar fi avut acoperire dacă nu ar fi întâlnit un adversar bine pus la punct, dar mai ales cu mare dorință de victorie atât de necesară pentru a rămâne în cărțile promovării. Din păcate însă, ținând cont de „sărăcia” care a lovit Liga a IV-a, mai mult ca sigur că vor face „pasul” din Liga a V-a cel puțin trei echipe, dacă nu chiar patru, dacă pe parcurs (conform zvonurilor) vom mai înregistra cel puțin o „capitulare”. Bunteștenii vizau un rezultat favorabil și prin prisma faptului că o victorie le-ar fi menținut șansele la „atacarea” locului doi în serie. Argumente suficiente pentru un meci bun, iar așteptările nu au întârziat să apară, cele două echipe, spre cinstea lor, jucând „bărbătește”, pe alocuri chiar cu „scântei”, dar așa cum am mai afirmat, acestea nu au degenerat. Încă din startul partidei, vășcăuanii au luat cu asalt poarta adversă însă Pașca (6), M. Sabău (10), A. Sabău (13, 20) nu au fost inspirați, pentru ca Miklos (26) să „întârzie” la întâlnirea cu balonul în careul mare. Între timp, în careul gazdelor, s-a derulat o fază deosebit de delicată pe care însă centralul partidei a gestionat-o foarte bine deoarece fundașul gazdelor Lazea (21), în cădere, a atins mingea în timp ce Diniș a căutat contactul și implicit lovitura de pedeapsă, neacordată însă, pe bună dreptate. O lovitură liberă bine executată de Marc a fost promt deviată în plasă de abilul Andrei Micula (29) care a deschis scorul (1-0), în timp ce oaspeții au ripostat palid prin Micle (36). În repriza a doua, startul a aparținut tot gazdelor dar A. Micula (46, 55) a irosit două mari ocazii pentru ca, în câteva rânduri, să asistăm la dese întreruperi pentru faulturi și proteste repetate de ambele părți, jocul scăzând vizibil în intensitate. Scorul final (2-0) a fost stabilit în urma unei lovituri de pedeapsă, just acordată (henț în suprafața de pedeapsă), transformată cu siguranță de experimentatul D. Monea (84). Bunteștenii puteau înscrie pe final un gol meritat după evoluția din teren, la singura nesiguranță a defensivei gazdă, însă lovitura de cap a lui Haidu (90+2) a trecut puțin peste bară.
P.S. Astăzi, tot la Vașcău, de la ora 17.00, va avea loc un meci cu mare tradiție la poalele Munților Apuseni ce se va disputa în cadrul Cupei României, faza județeană, în care echipa locală Biharea va înfrunta rivala de o viață CSO Ștei.
:)))))