Participantă la Campionatul European de scrimă, care se desfăşoară în această perioadă la Dusseldorf, în Germania, sportiva legitimată la CSM Oradea s-a clasat pe locul 30 în proba individuală dintr-un total de 88 de sportive înscrise. De menţionat că Bianca a fost cotată cap de serie numărul 56.

Benea a luat startul în faza preliminară în Grupa 4 unde a câştigat trei din cele 6 dueluri. Cu acest bilanţ, spadasina de la CSM Oradea a avansat pe tabloul eliminatoriu de 64 de pe locul al 49-lea în faza preliminară. În această fază a competiţiei, Bianca a reuşit să o învingă 15-12 pe Reka Szabo din Ungaria, cea care terminase fază preliminară pe locul al 16-lea, pătrunzând astfel printre cele mai bune 32 de spadasine din Europa. În această fază a întrecerii, spadasina orădeancă în vârstă de 20 de ani a pierdut duelul 15-9 cu poloneza Ewa Trzebinska. În continuare, Bianca Benea va lua startul şi în proba pe echipe care se va desfăşura mâine. Din componenţa naţionalei mai fac parte celebra Ana Maria Popescu (fostă Brânză), Maria Udrea şi Greta Vereş.