Cu doar o înfrângere suferită în cele 13 etape disputate până acum în Liga Naţională de baschet masculin, CSM Oradea este lidera clasamentului. În ultima deplasare din tur, liderul evoluează astăzi la Cluj-Napoca, în compania echipei "U" Mobitelco, pe care nu a învins-o niciodată în sala "Horia Demian". Meciul va începe la ora 18.15 şi va fi transmis în direct pe Digi Sport 2.

Parcursul de excepţie al echipei orădene se datorează şi rezultatelor foarte bune obţinute de echipa pregătită de Cristian Achim în deplasare, Maric & Co. impunându-se în toate partidele disputate pe terenuri străine. Orădenii vor să-şi menţină invincibilitatea în jocurile din deplasare, chiar dacă meciul de la Cluj-Napoca se anunţă unul foarte greu în faţa unui adversar cu prestaţii şi rezultate oscilante. Dar jucătorii de la CSM Oradea şi-au demonstrat valoarea în acest tur de campionat şi au arătat că se pot impune pe orice teren, astfel că le este la îndemână şi un succes în faţa clujenilor dacă punem la socoteală faptul că au arătat o constanţă de invidiat. Jocul de echipă gândit de Cristian Achim poate face legea şi în partida de astăzi, iar reuşitele individuale ale lui Maric, Pesic, Lupusavei, Franklin, Topcov sau Dillon pot face şi ele diferenţa. CSM Oradea forţează al nouălea succes consecutiv, ceea ce ar constitui cea mai lungă serie pozitivă din istoria clubului. Datorită distanţei care o separă de urmăritoarele sale şi de faptul că restanţa Elba Timişoara - Asesoft Ploieşti se va disputa în 7 ianuarie, echipa orădeană va rămâne pe primul loc până după Sărbători, indiferent de deznodământul ultimelor două jocuri din tur, cu "U" Mobitelco şi SCM "U" Craiova. Campioană a României în urmă cu 2 ani, "U" Mobitelco "n-a rupt gura târgului" în acest sezon, echipa clujeană suferind 5 înfrângeri în meciurile disputate până acum, trei dintre ele pe teren propriu, în faţa echipelor Asesoft Ploieşti, CSM Bucureşti şi SCM "U" Craiova. Dar, cu siguranţă că echipa pregătită de Niksa Bavcevic va încerca să se despartă de fanii ei cu un succes în ultima partidă susţinută pe teren propriu în acest tur de campionat. "U" Mobitelco beneficiază de un lot valoros, alături de internaţionalul român Mihai Silvăşan "piesele grele" fiind "stranierii" Sean Barnette, Hristo Nikolov, Stephen Ross, Derek Wright jr., Vedran Nakic şi Reinar Hallik. Arbitrii întâlnirii sunt Marius Ciulin, Alexandru Olaru şi Sorin Degău, iar comisar delegat din partea FR Baschet este Romi Stănciulescu.