Baschetbaliştii au scăpat de retrogradare
Echipa de baschet masculin CSM Leonardo Oradea va evolua şi sezonul viitor tot în prima ligă, indiferent de rezultatele meciurilor din cadrul play-out-ului. Ieri, în şedinţa ordinară a Adunării Generale a Federaţiei Române de Baschet, s-a luat decizia modificării structurii celor două eşaloane, masculin şi feminin.
16 echipe la masculin
Ceea ce se preconiza încă din iarnă, mărirea numărului de echipe atât la băieţi, cât şi la fete, s-a adeverit ieri, în şedinţa Adunării Generale a FRB din Capitală. Mai marii baschetului autohton au hotărât ca, din sezonul 2008-2009, Divizia A de baschet masculin să pornească la drum cu 16 echipe, în loc de 14 ca până acum. Astfel, nu va mai retrograda nicio echipă, iar jocurile din play-out vor urmări doar stabilirea ordinii finale în clasamentul primei ligi din partea sa inferioară. De asemenea, Divizia A feminină va fi formată din 14 echipe, în loc de 12, dar din liga feminină oricum nu retrograda nicio formaţie. Toate aceste amănunte ne-au fost oferite de Kosa Zoltan, antrenorul principal al echipei CSM Leonardo Oradea, membru în Biroul Federal al FRB, prezent la şedinţa de ieri din Capitală. "S-a luat această decizie de mărire a prim-divizionarelor deoarece se doreşte dezvoltarea acestui sport atât de spectaculos. În toată ţara, nu sunt mai mult de 13-14 oraşe capabile să susţină o echipă din primul eşalon şi ar fi fost păcat ca unele să fie private de această oportunitate. Divizia B este mult sub nivelul primului eşalon, aşa că s-a luat decizia cred cea mai corectă. În sezonul viitor, vor retrograda două echipe. Cum a crescut numărul echipelor şi, implicit, al etapelor, se vor desfăşura aproape sigur trei runde intermediare", ne-a declarat antrenorul echipei orădene.
Au şansa de a salva un sezon prost
Aşadar, pe 19 aprilie, formaţia orădeană va disputa primul meci al confruntării cu BC Râmnicu Vâlcea, în deplasare, urmând ca al doilea joc să se dispute pe 25 aprilie, la Oradea. Dacă după aceste două partide scorul va fi egal, se va desfăşura al treilea joc, la Râmnicu Vâlcea. Dacă vor depăşi acest tur, orădenii vor juca apoi în grupa locurilor 9-12, dacă nu, în grupa 13-16. Teoretic, echipa orădeană ar putea termina acest sezon pe locul IX, un loc superior celui de acum un an (atunci orădenii au încheiat campionatul pe locul X), dar la fel de bine ar putea să se claseze pe locul XVI, dacă vor pierde şi meciurile din cel de-al doilea tur al play-out-ului. Conform regulamentului, echipa mai bine clasată la finalul sezonului regulat dispută două jocuri pe teren propriu. Astfel, dacă-i vor depăşi pe vâlceni şi vor avea ca adversară apoi o divizionară B, orădenii vor disputa două jocuri acasă, dacă vor întâlni o colegă de eşalon, vor juca două partide afară. La fel se va întâmpla şi dacă echipa orădeană va juca în grupa 13-16. În play-out echipele vor putea înscrie pe foaie doar trei stranieri. Aşadar, printr-o decizie federală, un sezon ratat s-ar putea transforma într-unul reuşit (dacă ne vom clasa undeva mai sus de locul XII) sau, la fel de bine, ne vom menţine în aceeaşi mediocritate care ne-a caracterizat pe parcursul întregului campionat.
UITE MAI JOS O PERSPECTIVA REALA DE CASTIG, FARA SA TE COSTE NIMIC SI MAI SIGURA, POATE SI MAI BUNA DECAT BANII CASTIGATI PRIN DIVERSE ACTIUNI SAU BURSA. NU-TI STRICA NISTE BANI IN PLUS. Te-ai gandit cum ai putea sa faci rost de bani fara sa investesti nici un leu? Solutia e foarte simpla. Din publicitate. Sunt multe site-uri care platesc sa primeasca vizitatori si acum e timpul sa primesti si tu o parte din banii astia. Respecta pasii de mai jos si o sa ai niste venituri consistente: 1. Mai intai, pe Internet Explorer, da click pe http://bux.to/?r=alex_romania 2. Urmatorul pas e sa te inscri, completand toate casutele care apar acolo. La referrer scrii teodorabota (daca nu e deja scris). 3. Apesi pe Surf Ads si dai click pe link-urile care iti apar acolo. Pe fiecare site pe care intri trebuie sa astepti 30 de secunde. Pentru fiecare site pe care intri vei primi 0.01$.De asemenea pe link-urile care ti le da acolo poti sa intri doar odata pe zi.4. exemplu: » Tu dai click 10 ads /zi = $0.10 » 170 referrals dau click 10 ads/zi = $17.00 » Cistigul tau pe zi = $17.10 » Cistigul tau pe saptamina = $119.70 » Cistigul tau pe luna = $510.00 5.Asta e pasul cel mai important si anume luarea banilor. In momentul in care ai ajuns la 10$ poti sa scoti banii. Tot ce trebuie sa faci e sa apesi pe 'Payments' si alegi suma care vrei sa o scoti. Banii ii vei primi in 30 de zile lucratoare fie pe card Visa fie prin depozit bancar, in functie de cum vrei tu. Daca nu ai incredere ca o sa primesti banii la timp poti sa intri pe forumul site-ului si sa vezi ca acolo toti zic ca nu e nici o problema cu retragerea banilor. 6.Important este sa fi constant,sa intri in fiecare zi pe site si sa deschizi site-urile din 'surf ads'.... Cam astia ar fi pasii. Daca ii respecti poti sa ai un venit destul de frumusel din asta. Site-urile pe care o sa intri platesc bani foarte multi ca sa primeasca vizitatori si merita sa profiti de asta. E drept, nu e mult, dar avand in vedere ca tot ce fac e sa intru pe link-urile date de ei timp de 30 de secunde eu zic ca merita,e un venit frumusel si constant. Multa Bafta