S-au înmulţit problemele medicale în lotul echipei CSM Oradea. Ultimul jucător devenit indisponibil este estonianul Reinar Hallik, spitalizat după ce a contactat un virus.

În aceste condiţii, Hallik are şanse reduse să facă parte din lotul pentru meciul de duminică, cu BC Mureş. Se speră mult, însă, în recuperarea americanului William Franklin, absent la Ploieşti din cauza unor dureri la spate. Probleme medicale, febră şi dureri în gât, a acuzat şi antrenorul Cristian Achim, care şi-a chemat ieri jucătorii la antrenament după două zile de pauză. La şedinţa de pregătire au participat doar nouă jucători, care au lucrat o oră la sala de forţă, dar şi 75 de minute pe parchetul Arenei "Antonio Alexe". Baschetbaliştii orădeni au avut astfel un început de săptămână mai relaxant după programul încărcat din ultima perioadă în care au jucat din trei în trei zile. "Am disputat cinci meciuri în doar două săptămâni. Fiecare a fost extrem de dificil, în compania unor adversari puternici. Mai mult, modul în care s-au desfăşurat acele jocuri, cu implicare totală pe parcursul tuturor celor 40 de minute, e posibil să fi condus la o stare de oboseală. Nu mă îngrijorează partea fizică, cât cea mentală. Cert e că mai avem partide foarte importante şi va trebui să ne revenim foarte rapid. Următorul meci e întotdeauna cel mai important, iar pe noi ne aşteaptă BC Mureş, un adversar redutabil", a declarat Cristian Achim pentru siteul clubului orădean. Jocul cu BC Mureş va avea loc la Arena "Antonio Alexe" de la ora 18.00. Altfel, Radovan Markovic, accidentat de mai multă vreme la genunchi îşi continuă procesul de recuperare în Serbia, alături de preparatorul fizic Igor Ranisavlej.