Baschet de liga I la Memorialul "Toni Alexe"
La Arena "Antonio Alexe" se va desfăşura, în perioada 2-4 septembrie, Memorialul "Toni Alexe" la baschet masculin, competiţie ce doreşte să omagieze amintirea fostului jucător şi internaţional decedat într-un tragic accident în urmă cu cinci ani. Trei echipe au acceptat invitaţia clubului CSM Oradea: Szolnok Banyasz (Ungaria), CSU Atlassib Sibiu şi BCM Târgu Mureş.
Chiar dacă au trecut cinci ani de la dispariţia tragică şi neaşteptată a celui care a fost Toni Alexe, prietenii nu l-au uitat. Iar o dovadă elocventă în acest sens o reprezintă chiar organizarea acestui turneu, pus la punct de conducerea CS Municipal Oradea, îndeosebi de managerul secţiei de baschet masculin, Şerban Sere, cel care, alături de Toni şi alţi prieteni ai baschetului, a readus baschetul de performanţă la Oradea în urmă cu şapte ani, prin înfiinţarea Clubului Atletic Oradea (CAO). Dacă de la dispraţia lui Alexe turneul memorial s-a desfăşurat în diferite oraşe din ţară, reunind la start fie echipe de club, fie echipe naţionale, prietenii din Oradea ai lui Toni doresc permanentizarea acestui turneu la Oradea, aici fiind locul unde s-a afirmat Antonio Alexe. "Atât conducerea clubului, cât şi eu ne-am dorit să organizăm acest turneu aici, la Oradea, să-l permanentizăm, din dorinţa de a oferi publicului orădean meciuri spectaculoase, de un nivel ridicat, între echipe de calibru. Ne-am fi dorit să vină şi Asesoft Ploieşti, care prin preşedintele clubului şi-a exprimat dorinţa de participa, dar nu s-a putut, campioana României fiind în aceste zile la un stagiu centralizat în Serbia. Dar şi aşa, vor fi echipe de top, care cu siguranţă vor oferi dispute de cel mai înalt nivel", a declarat Şerban Sere la conferinţa de presă de ieri, la care a participat şi antrenorul principal al echipei CSM Oradea, Cristian Achim. Tehnicianul orădean apreciază utilitatea acestor meciuri, cu adversari grei, dar a şi avertizat iubitorii de baschet să nu se aştepte la un maxim al echipei sale. "Din punct de vedere sportiv, îmi doresc o creştere în joc, dar în niciun caz nu va fi acum nivelul maxim. Asta nu înseamnă, însă, că nu vom juca fiecare meci la victorie şi că nu vom da totul pe teren. Aşteptăm spectatorii în număr cât mai mare la sală, avem nevoie de încurajările lor, şi dorim să vină cât mai mulţi pentru că înaintea meciului nostru de joi va avea loc festivitatea de deschidere, urmată de prezentarea oficială a lotului echipei noastre", a precizat antrenorul formaţiei orădene. La finalul turneului se vor premia echipele şi se vor acorda premii speciale pentru MVP-ul competiţiei şi coşgeterul turneului. Intrarea la toate meciurile va fi liberă.
Programul celor trei zile de turneu:
Mâine:
ora 17.00: Atlassib Sibiu - Szolnok
ora 19.00: CSM Oradea - BCM Târgu Mureş
Vineri, 3 septembrie:
ora 17.00: Szolnok - BCM Tg. Mureş
ora 19.00: CSM Oradea - Atlassib Sibiu
Sâmbătă, 4 septembrie:
ora 10.00: Mureş - Sibiu
ora 12.00: Oradea - Szolnok.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.