Au pierdut pe mâna lor
BC ICIM Arad - CSM U Oradea 75-72
Într-o partidă contând pentru prima etapă a returului Diviziei A de baschet feminin, formaţia CSM Universitatea Oradea a fost învinsă de campioana en-titre, ICIM Arad, scor 75-72 (7-20, 18-15, 29-20, 21-17). Orădencele au condus aproape permanent pe tabelă, dar au cedat într-un final fierbinte, oaspetele rămânând şi fără cei doi pivoţi (Tămăşdan şi Mesaros fiind eliminate pentru acumularea a câte cinci greşeli personale).
Aşa după cum declara înaintea partidei, antrenoarea Adriana Niculescu şi-a motivat la maximum elevele, acestea abordând cu multă determinare partida de la Arad. Cu Hughes cu poftă de joc şi extrem de precisă în aruncările de la distanţă, cu Brown (ex-arădeanca a demonstrat că merită banii daţi pentru transferul ei) inspirată în postura de conducător de joc, cu Jones eficace sub ambele panouri, cu Tămăşdan şi Mesaros descurcându-se de minune în rolul de pivot, formaţia orădeană a controlat clar prima jumătate a partidei, lăsând impresia că poate să-şi ia revanşa pentru eşecul din meciul tur. Însă formaţia gazdă s-a mobilizat şi, profitând şi de largheţea arbitrilor din finalul întâlnirii (când au taxat mult prea uşor greşelile celor doi pivoţi orădeni), a recuperat punct după punct, reuşind ca într-un final incandescent, să smulgă o victorie nesperată. "Am avut o prestaţie destul de bună, mai ales în primele 20 de minute, dar finalul le-a aparţinut gazdelor. După ce le-am pierdut pe Tămăşdan şi Mesaros, ambele pentru cinci faulturi, am rămas fără pivoţi şi efectiv ne-au dărâmat sub coş. Au avut o jucătoare senegaleză de peste 1,90, care a făcut ce-a vrut sub panoul nostru şi a înscris coş după coş, fără ca noi să reuşim s-o anihilăm. Cred că fetele puteau juca şi mai bine, însă arădencele ne-au bătut mai ales la capitolul recuperări, de aceea pot spune că jocul noi l-am pierdut", ne-a declarat antrenoarea echipei orădene, prof. Adriana Niculescu. Un eşec amar, cu atât mai mult cu cât din desfăşurarea jocului orădencele meritau să câştige acest meci, dar n-au reuşit să gestioneze cum se cuvine finalul unei întâlniri pe care au dominat-o cam 80% din timpul de joc. Mâine, formaţia orădeană va susţine un alt examen extrem de greu, primind replica formaţiei din Sfântu Gheorghe, una dintre numele grele ale campionatului feminin.
ICIM: Ionescu 2, Ndeye, Meszaros 6, Pavel 19, Bucică 10 (3x3), Fatou Kane 14, Tarţa 21 (2x3), Urban 3. Antrenor: Dan Moraru
CSM U: Gavra 4, Tămăşdan 2, Ulica, Mesaros 11 (1x3), Hughes 27 (5x3), Sabău 2, Stoiedin, Brown 14, Jones 12. Antrenor: prof. Adriana Niculescu



Comentarii
Nu există nici un comentariu.