Medalii orădene la tineret şi seniori Început la mijlocul lunii ianuarie, sezonul atletic de sală a programat la sfârşitul săptămânii trecute Grand Prix-ul rezervat juniorilor I, tineret şi seniori. Locul de desfăşurare a fost acelaşi, ca şi în cazul competiţiilor de juniori II şi III, adică sala din Complexul "Lia Manoliu". Delegaţia bihoreană a fost reprezentată la acest concurs de sportivii CSU-LPS Bihorul (antrenori Mariana şi Virgil Preda) şi cei de la LPS-Crişul (antrenori Livia şi Adalbert M?hes), întrecerea beneficiind de participarea, cu mici excepţii, celor mai buni sportivi din ţară, la toate categoriile de vârstă. Săritorii, din nou pe podium Atleţii orădeni pregătiţi de soţii Preda au continuat evoluţiile bune ce îi caracterizează, reuşind câteva clasări pe podium. La seniori, Ion Vasile s-a impus la săritura în înălţime, rezultatul de 2,16 m fiind un nou record personal. P?sztai Zolt?n, concurând cu o contractură musculară, a încheiat săritura în lungime pe locul secund, rezultatul său fiind de 7,51 m. La juniori, s-au remarcat Borsi Imre - locul II la săritura în lungime (rezultatul de 7,01 m poate fi considerat un bun început de sezon pentru el), Somlyai Barnab?s - locul III la triplu salt (14,82 - un nou record personal, antrenorul său fiind de părere că el va fi capabil să depăşească 15 m în acest sezon) şi Nagy Norbert - locul III la săritura în înălţime (rezultatul de 1,95 m fiind departe de posibilităţile sale). Trebuie menţionat faptul că el a revenit în concurs după o gripă, care i-a îngreunat pregătirea. În aceeaşi probă, K?r?zsi Daniel s-a clasat pe locul V, cu un rezultat de 1,90 m. Record judeţean, la aruncare Sportivii antrenaţi de soţii M?hes s-au întors din Capitală cu două rezultate foarte bune, obţinute la aruncarea greutăţii. Ardelean Andrei de la LPS-Crişul Oradea s-a clasat pe locul II la juniori, cu un rezultat de 15,18 m, care constituie şi un nou record judeţean în sală. Sz?sz R?ka, legitimată la Crişul, a obţinut un rezultat de 13,26 m, care i-a adus locul doi la junioare, locul III la tineret şi locul IV la senioare. Urmează finala Campionatului Naţional La sfârşitul acestei săptămâni, la Bucureşti, se va desfăşura cel de al doilea Grand Prix, rezervat seniorilor, la care Oradea va avea trei reprezentanţi, Ion Vasile, Andrei Ardelean şi Sz?sz R?ka, ceilalţi pregătindu-se pentru finala Campionatului Naţional, care se va desfăşura în perioada 14-15 februarie, tot în Capitală.