Baschetbaliștii orădeni s-au impus la 15 puncte diferență - 78-93 (22-20, 19-26, 20-28, 17-19) - în duelul cu una dntre echipele modeste ale campionatului. Cu un joc încâlcit timp de 26 de minute, CSM CSU Oradea a forțat decisiv până în minutul 34, după care a rulat întreg lotul de jucători avut la dispoziție.

Între minutele 26 și 34, roș-albaștrii au jucat cu adevărat la potențialul pe care îl au, iar asta s-a văzut imediat pe tabela de marcaj. Astfel, de la 57-56 pentru Athletic în minutul 26, în doar 8 minute scorul a devenit 87-63 pentru CSM CSU Oradea, așadar un parțial de 31-6 reușit de ultima campioană a României. Indiferent de metodele pe care staff-ul tehnic le abordează în tentativa de a mobiliza jucătorii, subconștientul intervine de multe ori în astfel de situații. Așa s-a întâmplat și la turneul găzduit de Arena Antonio Alexe în care CSM CSU Oradea a jucat extrem de serios în compania lui CSO Voluntari după care, la doar o zi distanță, n-a mai găsit forța psihică necesară pentru a trata la fel un adversar net inferior. „Dispoziția și nivelul de joc ale orădenilor nu au fost măcar apropiate de cele din partida anterioară”, menționează site-ul CSM Oradea astfel că rezultatul după primele 10 minute a fost favorabil (22-20) echipei de la malul mării. Până la pauza mare, grație evoluției căpitanului Giordan Watson care a marcat 14 puncte, bihorenii au revenit în joc preluând conducerea, 46-41, după 20 de minute. În sfertul al treilea, până în minutul 26, situația a rămas la fel de confuză astfel că Athletic s-a mai aflat încă o dată la conducere, în minutul 26. Din acel moment și până la final, CSM CSU a demonstrat de ce este și în acest an una dintre favoritele întrecerii.

Următorul joc al roș-albaștrilor se va desfășura joi, 15 aprilie, de la ora 20.15 (Digi Sport), la Timișoara, în compania lui SCM din localitate. Partida este o restanță din etapa a 18-a a Ligii Naționale.

Athletic Constanța: Gribinic 3 puncte (1×3p), C. Mainea 5 (1×3), Ș. Mainea 11, Lazăr 15, Schneider 19 (2×3), Trandafir 6 (2×3), Bell 10, W. Brown 4, Chițu 5 (1×3).

Antrenor: Emilian Olteanu

CSM CSU Oradea: Holt 8 (2×3), Vl. Marinău, Broussard 19 (2×3), Watson 14 (2×3), T. Fometescu, Valeika 11, Vescan 2, Green 2, Nicolescu 9 (2×3), Baciu, Zekovic 19 (3×3), N. Markovic 9.

Antrenor: Cristian Achim.