AJF Bihor aşteaptă echipele la viza anuală - Beiuşenii şi-au plătit primii taxele
Şi în acest început de an Comisia de Competiţii din cadrul AJF Bihor a stabilit programul pentru vizarea carnetelor de joc la Liga a IV-a şi a V-a. Ca de fiecare dată echipele nu respectă graficul, preferând să intre în legalitate spre sfârşitul vacanţei competiţionale.
Cea mai serioasă grupare din acest punct de vedere s-a arătat a fi CF Bihorul Beiuş, care a îndeplinit în devans formalităţile solicitate de forul fotbalistic judeţean. Majoritatea participantelor aşteaptă să-şi definitiveze lotul şi abia apoi vin să-şi achite taxele către AJF Bihor. Cotizaţia de membru este de 200 de lei, pentru transferul unui senior se achită 35 lei la Liga a IV-a, respectiv 30 lei la Liga V şi 20 lei în cazul unui junior. Viza anuală pentru un antrenor la seniori costă 100 lei, respectiv 70 lei pentru cel care pregăteşte copii şi juniori. Contravaloarea unei vize anuale pentru un senior este de 30 lei (Liga IV) şi 20 lei (Liga V), în timp ce pentru un junior se achită 10 lei.
Înainte de aceste taxe, cluburile trebuie să-şi plătească restanţele din tur.
Programarea întocmită de Ioan Suciu şi Gheorghe Rusu, directorii competiţiilor din Liga a IV-a, respectiv a V-a.
Liga a IV-a
3 februarie: CS Diosig, FC Hidişel
4 februarie: Crişul Sântandrei, Unirea Valea lui Mihai
5 februarie: CS Mădăras, CSO Ştei
8 februarie: Universitatea Oradea, CSM Olimpia Salonta
9 februarie: Viitorul Marghita, Viitorul Borş
10 februarie: Locadin Ţeţchea, Crişul Aleşd
11 februarie: Victoria Avram Iancu.
LIGA a V-a
SERIA I
3 februarie: AC Bihorul Lugaş, Voinţa Suplac
4 februarie: CSC Sânmartin, Toldy Sânnicolau de Munte
5 februarie: Frontiera Oradea, Foresta Tileagd
8 februarie: Asociaţia Sportivă Vadu Crişului, LPS Bihorul
9 februarie: Săgeata Brusturi, Unirea Bratca
10 februarie: Inter Aştileu, Minerul Şuncuiuş
Cetatea Biharia, CS 2 Oşorhei, CSC FC Paleu, CS Săcueni au fost programate în primele două zile ale acestei luni, dar încă nu s-au prezentat la AJF Bihor pentru achitarea taxelor.
SERIA II
11 februarie: Unirea Livada, AS Padişul Bihorul Gurani
12 februarie: Unirea Roşia, Biharea Vaşcău
15 februarie: Victoria Tulca, Zorile Bunteşti
16 februarie: CF Liberty Oradea, Gloria Căbeşti
17 februarie: Dacia Gepiu, Izvorul Cociuba Mare
18 februarie: Inter Crişul Batăr, AS Cefa
19 februarie: Vulturul Dobreşti, Voinţa Ciumeghiu
22 februarie: Voinţa Cheresig.
Conform art. 8 din egulamentul privind Transferul şi Statutul Jucătorilor de Fotbal, pentru acordarea vizei anuale jucătorilor, cluburile sunt obligate să prezinte următoarele:
a) tabele nominale cu jucătorii pentru care se solicită viza, cuprinzând data naşterii, numărul carnetului de legitimare şi, pentru jucătorii profesionişti, numărul de înregistrare şi durata contractului;
b) contractele jucătorilor profesionişti, dacă acestea nu se află în evidenţa forului respectiv;
c) carnetele de legitimare ale jucătorilor sau licenţele de profesionişti;
d) fişa personală a jucătorilor, numai dacă aceasta nu se află în evidenţa forului respectiv;
e) dovada achitării taxei de viză.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.