FC Oradea - Tricotaje Ineu 2-0 (0-0) Cea de-a doua etapă a turneului internaţional de fotbal, dotat cu Trofeul "Crişana", a programat meciurile FC Oradea - Tricotaje Ineu, urmat de jocul dintre Gloria Bistriţa şi formaţia egipteană Haras El Hadud. Această schimbare de ultimă oră a programului iniţial s-a datorat organizatorilor, aceştia punând iubitorii fotbalului pe drumuri, între terenul "Motorul" şi Stadionul Municipal, fapt ce a stârnit nemulţumirea multor orădeni. Această stare de nervi ar fi putut fi domolită, în oarecare măsură, de un joc bun al favoriţilor şi de goluri cât mai multe. N-a fost să fie, mai ales în prima repriză meciul fiind de-a dreptul plictisitor, mulţi dintre spectatori întrebându-se ce caută pe stadion. Spre surprinderea unora, antrenorul Ionuţ Popa a început partida fără mulţi dintre titularii obişnuiţi, ceea ce a făcut ca jocul să treneze adeseori, situaţiile de gol putând fi numărate pe degetele de la o mână. După pauză, o dată cu intrarea jucătorilor din formula obişnuită, prestaţia orădenilor a crescut, s-au înmulţit şi ocaziile şi, în mod firesc, a apărut şi golul, autor fiind căpitanul echipei bihorene, Dumitra, a cărui ghiulea, din lovitură liberă de la 20 m, l-a lăsat fără replică pe Irimia, 1-0. A urmat o perioadă de joc destul de bun a celor de la FC Oradea, neconcretizată însă pe tabela de marcaj. În ultimul sfert de oră, echipa din Ineu a echilibrat vădit situaţia, ba mai mult, a reuşit să-şi creeze două-trei ocazii bune de a înscrie, nefructificate însă de oamenii din linia de atac. Pe fondul acestui joc bun al celor din Ineu, a venit golul doi al bihorenilor, marcat de Mărginean, care, singur din 11 m, l-a executat sec pe portarul oaspeţilor, 2-0. Cu această nouă victorie, formaţia bihoreană s-a instalat în frunte, aşteptând meciul de mâine, cu Gloria Bistriţa, o veritabilă finală a turneului. La această partidă, antrenorii Ionuţ Popa şi Zsolt Muzsnay au folosit următorii jucători: Rotaru (Mârne `70) - Mihuţ, Munteanu ( Amzucu `61), Stefanovic, Dianu (Lungan `63), Fritea (Sfârlea `58), Lazăr, Dumitra, Naidin (Mărginean `63), Obrenovic (Gado `58), Stan (Vrăjitoarea `58). De cealaltă parte, antrenorul Sorin Cigan i-a utilizat pe: Irimia - Porumboiu, Ibric, Jurcă, Iambor, Plisca (Cârstea `46), Abrudan, Georgiu (Miţiti `61), Luca (Mangu `86), Pantea, Laza (Purdea `84). Cartonaşe galbene: Dianu, Mihuţ / Cârstea Au arbitrat: Ciprian Danşa, Cristian Pirtea, Octavian Şovre În cea de-a doua confruntare a zilei, Gloria Bistriţa a învins, scor.... echipa Haras El Hadud (Egipt) şi va juca, mâine, cu FC Oradea, de la ora 18.15, meciul care va decide câştigătoarea primei ediţii a Trofeului "Crişana".