"Roş-albaştrii" s-au sufocat în nămeţi!
FC Bihor Oradea - ACU Arad 2-3
Stadion: Municipal "Iuliu Bodola"
Gazon: acoperit cu zăpadă
Spectatori: aproximativ 50
Marcatori: V. Florea (32) şi Novak (46) / Cr. Luca (25, din 11 metri), Ţârlea ( 76), Bota (95)
Remarcaţi: V. Florea, Lucas / Cr. Luca, Iambor
FC Bihor: Szasz - Letan, Şomodean, Cosma, D. Sânmărtean - Opriceană, Filip, Bucur, Novak - V. Florea, Lucas. Din minutul 61 au jucat: Paul (91 Fildan) - Ţârcă, Baiano, Muscă, Butuc - Radu, A. Achim, Ayza, Andor - Lukacs, Tomaz. Antrenor principal: Vig Zoltan.
ACU: Paşcalău - Negrita, Nicolau, E. Miculescu, Filaret - Găldean, Onu, C. Roşca, Iambor - Cr. Luca, Paina. Au mai intrat: Rusu, Gheorghe - Muşuroaia, Ţurcaş, B. Andone, Ţârlea, A. Drăgan, Miţiţi, Bota, Novacovici, Ochiu, Fruja, Olariu. Antrenor principal: Costel Bogoşel.
FC Bihor rămâne fără victorie în perioada precompetiţională şi după testul cu "studenţii" de la ACU Arad. După patru reprize a câte 30 de minute, arădenii s-au impus cu 3-2, într-o partidă disputată în condiţii improprii fotbalului. O ninsoare persistentă şi un gazon acoperit cu strat de zăpadă de peste 30 de centimetri i-au întrebuinţat serios pe jucătorii celor două echipe. În atari condiţii, meciul a constituit doar antrenament axat pe factorul fizic.
Într-un asemenea cadru hibernal, nu putea fi vorba de un joc elaborat, ci mai degrabă la întâmplare. Principala preocupare a celor din teren a fost să arunce mingea cât mai departe de propria poartă. A rezultat o partidă de angajament, cu goluri mai multe decât s-ar fi anticipat şi cu un deznodământ neaşteptat. FC Bihor a arătat două feţe în acest amical. În primele 60 de minute s-a văzut o echipă ambiţioasă, dispusă la efort, chiar inspirată. Nu la fel au stat lucrurile după aceea, când componenţa a fost total schimbată. Deşi în formula din ultima parte s-au regăsit o serie de titulari, atitudinea şi chiar exprimarea au lăsat de dorit. Dintre aceştia, doar Ţârcă a arătat determinare maximă într-un meci în care angajamentul era cuvântul de ordine.
Meciul a început furtunos, în ton cu condiţiile atmosferice. Nu trecuseră decât trei minute şi Lucas a reluat cu capul în transversală o minge centrată de V. Florea. Printr-un procedeu similar, Cr. Luca (5) a trimis din 5 metri exact în braţele lui Szasz. Cei doi atacanţi şi-au continuat duelul la distanţă. Brazilianul (16) a protejat bine mingea, dar a şutat în direcţia lui Paşcalău, iar Luca (21) nu a prins cadrul porţii din 8 metri. "Vârful" bihorean, care şi-a făcut un obicei din a marca împotriva FC Bihorului, s-a revanşat în minutul 25, dintr-o lovitură de la 11 metri, acordată de "centralul" Florin Marcu pentru un fault comis de Letan asupra lui Găldean (0-1). Avantajul arădenilor a fost anulat destul de repede, după ce V. Florea a şutat fără speranţe pentru Paşcalău din preajma careului mare (1-1). Firesc, după cum au decurs ostilităţile, gazdele au preluat conducerea, graţie juniorului Novak, care l-a surprins pe portarul advers cu un şut la colţ din 16 metri (2-1). Scorul putea lua proporţii, dar Andor (66) a reluat alături din 7 metri, iar Lukacs (70), din 2 metri, a şutat într-un adversar. Antepenultima clasată în seria a II-a a ligii secunde a evitat eşecul ca urmare a greşelilor comise de portarii orădeni. Paul a avut o reacţie întârziată la execuţia din 14 metri la colţul scurt a unui alt bihorean, Ţârlea (76, 2-2), iar Fildan a gafat şi cu acest prilej. Bota (95) a executat o lovitură liberă de la 35 de metri, poziţie laterală, şi Fildan, fără să fie jenat de nimeni, a alunecat şi a scăpat mingea în poartă (2-3). Până la final, "roş-albaştrii" s-au zbătut în van să evite un rezultat negativ, care are darul de a pune pe gânduri fanii cu mai puţin de două săptămâni înaintea începerii returului.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.