Unul dintre muncitorii răniţii în accidentul de la Plaza a fost externat
În urma prăbuşirii plafonului de beton de la Oradea Plaza, trei muncitori au fost răniţi grav, în timp ce altul a decedat. Victimele, dintre care unul în stare critică, au fost transportate la Unitatea de Primire Urgenţe de la Spitalul Clinic Judeţean.
La o săptămână de la tragicul accident, cele trei victime sunt în afara oricărui pericol. Internat cu o fractură de călcâi, Florin Perţa, în vârstă de 38 de ani, a fost externat de la Secţia de ortopedie şi, potrivit coordonatorului SMURD, dr. Hadrian Borcea, starea lui de sănătate este bună. O altă victimă a nefericitului incident din 12 februarie, Dorin Sava, un tânăr de 29 de ani, a ajuns în sala de operaţii cu ruptură de splină, traumatism toracico-abdominal şi diverse contuzii. După intervenţia chirurgicală, pacientul a fost transferat la Secţia de terapie intensivă, unde pentru câteva zile a respirat cu ajutorul aparatelor. Potrivit medicilor de la Secţia de terapie intensivă a Spitalului Clinic Judeţean, starea acestuia se ameliorează. "Este conştient, însă trebuie monitorizat, deoarece a fost foarte grav. Va rămâne internat în perioada următoare, dar este mult mai bine", a precizat dr. Borcea. Acelaşi pronostic favorabil l-a primit şi Geczi Csaba, muncitorul de 33 de ani fiind internat cu o contuzie cranio-cerebrală. În momentul de faţă se află la Secţia de neurochirurgie, urmând să mai rămână o perioadă sub observaţie, însă, la fel ca şi colegii săi, este în afara oricărui pericol.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.