Teme cu caracter religios, dezbătute în penitenciar
Conducerea Penitenciarului cu Regim de Maximă Siguranţă Oradea a avizat favorabil o cerere a Comunităţii Regionale Penticostale Oradea, prin care s-a solicitat permisiunea de derula un program moral-religios cu persoane private de libertate. Astfel, joi, la sediul penitenciarului, trei cetăţeni români şi doi cetăţeni străini, unul american şi unul australian, ambii de origine română, au abordat, în faţa a 19 femei private de libertate, mai multe teme cu caracter religios, presărate cu împărtăşirea unor experienţe de viaţă. La finalul manifestării, voluntarii Cultului Penticostal au înmânat femeilor pachete conţinând dulciuri, sucuri şi fructe. Potrivit reprezentanţilor PRMSO, acest gen de activităţi vin să completeze eforturile de reinserţie socială desfăşurate de lucrătorii penitenciarului, dar şi ca o deschidere nediscriminatorie faţă de cultele religioase.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.