Se distribuie laptele praf!
Laptele praf aferent lunii iunie se va distribui în intervalul 25-29 iunie în limita stocului disponibil, în baza reţetei eliberate de medicul de familie, la sediul Administraţiei Sociale Comunitare Oradea (ASCO), str. Primăriei nr. 42, între orele 14.00-17.00. Neprezentarea în perioada sus-menţionată atrage după sine pierderea cantităţii de lapte praf pe luna în curs.
Laptele praf pentru sugari se acordă gratuit, pe bază de prescripţie medicală eliberată de medicul de familie, numai pentru copiii cu vârste cuprinse între 0 şi 12 luni, care nu beneficiază de lapte matern şi care se încadrează în următoarele criterii: a) cu mame care prezintă contraindicaţii de alăptare, b) copii sănătoşi la care se constată o creştere nesatisfăcătoare din cauza absenţei sau insuficienţei cantitative a laptelui matern; c) copilul adoptat sau aflat în familie de plasament; d) cazuri în care mama a decedat. "Direcţia de Sănătate Publică Bihor a stabilit pentru luna iunie repartizarea următoarelor cantităţi de lapte praf ce vor fi respectate, indiferent de numărul de cutii prescris pe reţeta eliberată de către medicul de familie: între 0-4 luni - trei cutii a câte 700 g/sugar, între 5-12 luni - două cutii a câte 700 g/sugar. Medicii de familie sunt rugaţi ca la eliberarea reţetelor să ţină seama de cantităţile menţionate", a precizat Adina Madar, director executiv ASCO.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.