Realizări şi perspective la Tinca
Asemenea multor localităţi bihorene şi comuna Tinca îşi schimbă înfăţişarea pe zi ce trece, devenind mai primitoare, mai cochetă şi mai modernă. Parcul din centrul localităţii - o oază de verdeaţă agreabilă - încântă din primăvară până în toamnă privirile localnicilor.
Din discuţia avută cu primarul comunei, ing. Teodor Coste, am aflat că s-au realizat multe lucruri de la începutul mandatului său de edil. Astfel, a fost finalizat proiectul de canalizare, care va ajunge în final la 26 de km, modernizarea străzilor M. Viteazul, Republicii şi a Centrului civic, prin aplicarea unui covor asfaltic, marcarea trecerilor pietonale şi extinderea iluminatului public în zona gării. În plină iarnă au început lucrările de reabilitare a fostei policlinici, care va deveni o staţie de salvare modernă, la cerinţe europene, dotată cu aparatură medicală şi o maşină de salvare, pusă în slujba sănătăţii tincanilor. În noua grădiniţă de copii, de pe strada Avram Iancu, lucrările de construcţie vor demara în această primăvară, iar pentru revigorarea mişcării sportive a fost aprobat proiectul pentru construirea unui stadion modern, cu teren de fotbal, pistă, grupuri sanitare şi o tribună cu 105 locuri. Nu au fost uitate nici lucrările de reparaţii şi modernizare ale sediului Primăriei. Încă din toamnă, s-a finalizat încălzirea centrală, birourile au fost dotate cu mobilier nou, iar arhiva, reamenajată. Şi satele comunei încep să se modernizeze. Astfel, la Gurbediu, se va extinde reţeaua de apă, care va ajunge la 11 km, iar pentru locuitorii din Girişu Negru, încă din vara trecută, a fost inaugurat un pod peste Pârâul Rătaşel şi un cabinet medical, unde lucrează deja un medic de familie. Alte realizări urmează a fi materializate în satele Râpa şi Belfir. "Dorinţa mea este de a moderniza comuna, de a-i face pe tincani să se bucure de civilizaţia europeană aici la noi acasă", susţine primarul Teodor Coste. O problemă importantă pe agenda edilului şef este timpul cetăţeanului. "La Primărie, problemele cetăţeanului trebuie rezolvate operativ, fie că e vorba de un act, o adeverinţă, ajutor social ori alte probleme. Cetăţeanul trebuie să stea cât mai puţin în Primărie, iar doleanţele lui să fie rezolvate în spiritul legilor şi al dreptăţii", a menţionat primarul de pe Crişul Negru.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.