Mai mulţi elevi de la Şcoala "Andrei Mureşanu", respectiv Şcoala nr. 11 au dat ieri dimineaţă o mână de ajutor la curăţarea mediului înconjurător. De această dată, a fost vorba de Parcul Magnoliei din Cartierul Rogerius. La fel ca şi la acţiunile similare din zilele precedente, pe teren au fost reprezentanţi ai Agenţiei pentru Protecţia Mediului Bihor şi ai Primăriei Oradea.

Activitatea de ieri face parte din seria de evenimente dedicate Zilei Mondiale a Mediului ce se sărbătoreşte azi, 5 iunie. Cei 61 de copii din clasele I şi a II-a, însoţiţi de dascălii Florica Hera şi Viorica Brece de la Şcoala "Andrei Mureşanu", respectiv Olimpia Tăutu, de la Şcola nr. 11, au venit pregătiţi cu saci menajeri, mănuşi, dar şi tricouri, şi materiale informative, arătând astfel tuturor ce înseamnă pentru societate o natură mai curată. Conform precizărilor învăţătoarei de la şcoala nr. 11, repetarea acestor manifestări s-a tradus în adoptarea unei noi materii intitulată "Educaţie ecologică", subiect care este predat acum tuturor elevilor din şcoală. Reprezentantul APM Bihor s-a arătat foarte mulţumit de rezultatul campaniei şi de numărul mare al copiilor dornici să păstreze natura curată. "Instituţia noastră sprijină astfel de iniţiative din partea tuturor şcolilor şi liceelor orădene, şi sperăm că responsabilitatea faţă de mediu pe care cei mici au îmbrăţişat-o să se transmită mai departe tuturor", a declarat ing. Ioana Lascu, de la Compartimentul de Relaţii Publice şi Comunicare, Programe şi Proiecte din cadrul APM Bihor.

Astfel de acţiuni nu trec neobservate de ceilalţi cetăţeni. După ce au citit în ziar despre activităţile de ecologizare organizate de alte şcoli din oraş în parteneriat cu APM, elevii clasei a IX-a F de la Colegiul Economic "Partenie Cosma", împreună cu profesoara Sanda Miclăuş, şi-au unit miercuri eforturile cu colegii lor juniori de la Şcoala "Dacia" pentru a curăţa Parcul Petofi de gunoaie.