Bihorenii pot răsufla liniştiţi, deoarece, în ultimele luni, gripa ne-a ocolit. Se pare că vaccinarea antigripală a avut efecte benefice, astfel că, în perioada ianuarie 2008 - februarie 2009, nu a fost înregistrat niciun caz de gripă.

Deşi de obicei în sezonul rece afecţiunile respiratorii fac ravagii, cei mai mulţi bihoreni se pot mândri cu o sănătate de fier. Ca în fiecare an, Ministerul Sănătăţii Publice a desfăşurat, în perioada octombrie-decembrie 2008, o campanie de vaccinare antigripală gratuită. Deoarece grupele ţintă incluse în programele speciale de vaccinare sunt persoanele cu risc crescut de complicaţii, în special cele trecute de 65 de ani, persoanele cu handicap, cele instituţionalizate, adulţii şi copiii cu afecţiuni cronice cărora li se administrează medicaţie pe termen lung cu aspirină, nici în noiembrie-decembrie 2008 şi nici în primele luni ale acestui an nu au fost înregistrate cazuri de gripă. Ultima campanie de administrare a vaccinului antigripal care a avut loc pe plan local s-a desfăşurat anul trecut începând cu data de 8 octombrie până în decembrie. În această perioadă vaccinul antigripal a fost administrat unui număr de peste 160.000 de bihoreni. "Procedura de vaccinare a fost aceeaşi ca şi în anii precedenţi şi, din fericire, până în momentul de faţă, în judeţ nu a fost înregistrat niciun caz de gripă", ne-a precizat directorul executiv adjunct al Departamentului de Medicină Preventivă din cadrul Autorităţii de Sănătate Publică Bihor, dr. Zoe Bitea. Se pare că bihorenii au scăpat cu bine şi sănătoşi din acest anotimp rece, nefiind afectaţi de virusul gripal.