În Borş, traficul se desfăşoară fără probleme
Traficul prin punctele de trecere a frontierei aflate în subordinea Inspectoratului Judeţean al Poliţiei de Frontieră Bihor a crescut în ultima săptămână, dat fiind faptul că românii care muncesc în străinătate s-au întors acasă pentru a-şi petrece Sărbătorile de Iarnă. Potrivit reprezentanţilor IJPF Bihor, în Borş nu s-au înregistrat însă creşteri ale timpilor de aşteptare.
Aşa cum se întâmplă în fiecare an în luna decembrie, valorile de trafic au crescut pe sensul de intrare în ţară, în special după data de 20 decembrie. Poliţiştii de frontieră au susţinut că sunt pregătiţi pentru a face faţă unui eventual aflux de călători. Astfel, în vederea fluidizării traficului, conducerea IJPF Bihor, împreună cu partea maghiară, a luat măsurile necesare pentru derularea unui control operativ şi civilizat, personalul fiind suplimentat. Până acum, traficul s-a desfăşurat fără probleme, neînregistrându-se creşteri ale timpilor de aşteptare la controlul de frontieră. „Datorită faptului că au fost luate măsuri în vederea evitării creşterii timpilor de aşteptare, respectiv a fost suplimentat numărul arterelor de control pe sensul de intrare în România precum şi numărul de personal, nu s-au înregistrat probleme deosebite. Şi în perioada următoare vom acţiona pentru un control operativ, de această dată pe sensul de ieşire din ţară", a precizat Dan Lazăr, purtătorul de cuvânt al IJPF Bihor. Pentru a evita şi în zilele următoare aglomerarea unui singur punct, Poliţia de Frontieră recomandă utilizarea tuturor punctelor de trecere a frontierei existente pe raza judeţului Bihor. La sfârşitul acestei săptămâni, în primele zile ale anului 2009, poliţiştii se aşteaptă din nou la un număr mare de călători, de această dată pe sensul de ieşire din ţară.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.