Biroul de Consiliere pentru Cetăţeni, din cadrul Fundaţiei Ruhama, şi Administraţia Socială Comunitară Oradea, au iniţiat o serie de consultări cu cetăţenii din cartierele municipiului Oradea, pentru a identifica problemele cu care aceştia se confruntă.

O astfel de dezbatere a avut loc miercuri seara, în cadrul întâlnirii organizate de Fundaţia Ruhama în colaborare cu ASCO la Centrul Multifuncţional pentru Vârstnici Rogerius 2, unde au participat 18 persoane. La întâlnire a luat parte şi Roxana Balaj, care a reprezentat cabinetul senatorului Ioan Mang. În urma discuţiilor purtate, au fost sesizate de către cetăţeni numeroase probleme, dar în acelaşi timp au fost făcute şi recomandări destul de importante pentru instituţiile orădene. Un subiect de care vârstnicii s-au arătat foarte deranjaţi este cel referitor la legitimaţiile de transport pe care le primeau gratuit anii anteriori, dar care, se pare, vor fi sistate din lipsă de fonduri. Aceştia au propus ca măcar persoanele care au împlinit 70 de ani să aibă dreptul la transport gratuit, la fel cum se întâmplă în alte ţări occidentale. O temere o reprezintă şi faptul că nu vor mai beneficia de acces gratuit la ştrandul din Ioşia. La întâlnire au participat şi cetăţeni din alte cartiere care au adus în atenţie problemele cu care se confruntă. Ca aspecte generale, valabile pentru întreg municipiul, s-a discutat despre iluminatul public şi lipsa sau distrugerea coşurilor de gunoi. În privinţa lucrurilor bune, locuitorii cartierului Rogerius au amintit înfiinţarea Centrului Social Multifuncţional pentru Vârstnici şi o grijă crescută faţă de parcuri.
O astfel de întâlnire s-a desfăşurat şi joi seară, la Centrul din cartierul Nufărul.