Echipajele de muncitori de la Drumuri Orăşeneşti au ieşit de câteva zile pe străzile orădene pentru a repara ceea ce s- deteriorat în perioada de iarnă. Direcţia Tehnică din cadrul Primăriei Oradea a remis, încă de săptămâna trecută, Societăţii de drumuri, la care Consiliul Local Oradea este acţionar, o listă cu străzile pe care trebuie să se intervină în regim de urgenţă, în vederea efectuării unor plombări sau turnării de covoare asfaltice.

Ieri, mai multe echipaje au fost repartizate în zonele cele mai afectate, prioritate reprezentând arterele de intrare în oraş. Un prim echipaj s-a aflat, la primele ore, pe DN 79, spre Nojorid, unde, după ce au frezat şi curăţat anumite porţiuni, muncitorii au împrăştiat mixtură asfaltică, iar imediat după aceea, un utilaj special a nivelat mixtura. Tot ieri, asfaltatorii au lucrat şi la intersecţia străzilor Muntele Găina - Războieni, pe Matei Corvin, la ieşirea spre Satu Mare, pe Şoseaua Borşului, str. Uzinelor, respectiv Ştefan cel Mare. "Inspectorii Primăriei Oradea au identificat străzile cu cele mai mari probleme şi ne-au remis o listă cu zonele pe care trebuie efectuate lucrări de plombare. Am mai turnat covoare asfaltice pe strada Suişului, iar în următoarele zile, dacă vremea ne va permite, vom continua lucrările de plombări pe străzile Ecaterina Teodoroiu, Depoului, Ana Ipătescu şi Constanţei", ne-a declarat Adrian Trifa, inginer şef în cadrul S.C. Drumuri Orăşeneşti. În a doua etapă vor fi efectuate lucrări de plombări pe străzile Ion Raţiu, Câmpului, Nistrului, P. Ţuţea, Adevărului, Piersicilor, Gorunului, Piatra Craiului, respectiv Czaran Gyula.