Asociația Pro Bambini din Oradea a distribuit, săptămâna trecută, pachete cu alimente și produse de igienă către familii aflate în dificultate din Oradea și județul Bihor, aducând bucurie în aproximativ 100 de cămine, în pragul sărbătorilor pascale.

Ca în fiecare an, organizația a derulat o campanie dedicată sprijinirii familiilor vulnerabile. Printre beneficiari s-au numărat familii numeroase, persoane aflate în dificultate din cauza problemelor de sănătate, precum și copii orfani de unul sau ambii părinți.

În pachete au fost puse alimente de bază, precum: paste făinoase, făină, ulei, zahăr, orez, conserve și dulciuri, dar și produse de igienă – detergenți, geluri de duș, săpunuri, absorbante – precum și jucării pentru copii.

Cele 100 de pachete, în valoare totală de aproximativ 20.000 de lei, au fost distribuite beneficiarilor selectați cu sprijinul unităților de învățământ din Oradea și din județul Bihor, de unde provin copiii sprijiniți.

„Poate ceea ce facem noi este, așa cum spunea Maica Tereza, doar o picătură într-un ocean, însă bucuria din privirile copiilor și mesajele de mulțumire primite ne dau puterea să continuăm și să ne implicăm tot mai mult acolo unde este nevoie”, a declarat Crina Dobocan, președinta Asociației Pro Bambini.

Campania de Paște a fost posibilă datorită sprijinului oferit de elevii și părinții de la Școala Gimnazială „Dacia” Oradea, precum și de partenerii și susținătorii: Benvenuti, cabinet avocat Cristian Rusu, Vadis Prod și Ovidiu Guler.

Asociația Pro Bambini transmite sincere mulțumiri tuturor celor implicați în această acțiune.

„Cu ajutorul vostru, lumina și căldura sărbătorilor au ajuns în casele celor care aveau cea mai mare nevoie. Este un gest mic pentru unii, dar de o importanță uriașă pentru aceste familii”, a mai spus Crina Dobocan.