Montaţi cu scopul de a împiedica accesul auto pe Corso, stâlpişorii pietonali au început să se "evapore" rând pe rând, în locul acestora rămânând gropi pline de nisip. Orădenii sunt inventivi şi se pare că găsesc întrebuinţare fiecărui obiect ieşit în cale, însă, culmea, nimeni nu se face responsabil de dispariţia acestora.

Unul câte unul, stâlpişorii mobili meniţi să oprească accesul auto pe strada Republicii s-au făcut nevăzuţi, creând în acest fel o situaţie neplăcută pentru pietoni. Deşi au mai rămas ici, colo câte unul, aceştia nu prea mai sunt de folos, pentru că nu mai produc efectul scontat, trecerea fiind liberă oricui. Lipsiţi de respect şi etică, mulţi conducători auto au început să-şi facă un obicei din a parca pe pietonală, făcând abstracţie de orice reguli, chiar dacă singurele persoane care au dreptul să intre cu autovehiculul în zonă sunt cele care domiciliază acolo sau proprietarii magazinelor. Nici măcar o amendă nu îi sperie pe conducătorii leneşi, iar jandarmii care sunt responsabili de ordinea publică nu au nicio putere asupra lor. "Jandarmii asigură liniştea publică, dar nu sunt în măsură să dea amenzi. Nu ţine de autoritatea lor şi nu pot interzice accesul şoferilor, mai ales dacă stâlpişorii mobili lipsesc", a precizat inspector Csila Peto, din cadrul Biroului de Presă al PMO. Problema stâlpişorilor a intrat deja în vizorul municipalităţii, însă nu se ştie exact când se va remedia situaţia. "Municipalitatea încearcă să găsească o soluţie optimă pentru a rezolva această problemă. Trebuie să menţionez, însă, că şoferii care invadează Bulevardul Republicii pot fi opriţi doar de Poliţia Rutieră", a mai adăugat Csila Peto. Chiar dacă, în urmă cu câţiva ani, municipalitatea investea sume mari pentru refacerea Bulevardului Republicii, azi au mai rămas doar "urmele" unor renovări făcute în grabă. Poate în curând or să dispară băncile, coşurile pentru gunoi, poate chiar şi plantele decorative, dar, cum suntem obişnuiţi, acest lucru nu ne va lua prin surprindere.