A fost aprobat PUD-ul pentru viitorul sediu al RAR Bihor
Consiliul Local Oradea a aprobat, în şedinţa ordinară din luna iulie, Planul Urbanistic de Detaliu privind amplasarea, pe Calea Sântandreiului, a viitorului sediu al Registrului Auto Român, asta după ce, în urmă cu o lună, acelaşi proiect, cu acelaşi raport de specialitate, a fost respins de aleşii locali.
Prezent la Oradea în luna iulie, secretarul general al Guvernului, Ilie Bolojan, s-a arătat surprins de decizia iniţială a CLO, mai ales că, în perioada în care a fost prefect de Bihor, a încercat să sprijine dezvoltarea acestei instituţii, precum şi obţinerea terenului şi a sumei de 5 milioane de lei pentru construcţia clădirii. Bolojan le-a cerut consilierilor locali, în cadrul unei conferinţe de presă, să revină asupra deciziei. În şedinţa din această săptămână, aleşii locali au revenit la sentimente mai bune, aprobând PUD-ul. Potrivit acestuia, noul sediu al RAR Bihor se va construi pe un teren a cărui suprafaţă este de 15.000 mp. Noul sediu al ARR ar urma să adăpostească atât Serviciul de verificări, cât şi cel de înmatriculare, astfel încât şoferii nu vor mai trebui să se deplaseze în mai multe locuri pentru a-şi rezolva problemele. Până acum, au fost obţinute avizele necesare demarării construcţiei, urmând să aibă loc licitaţia şi ridicarea efectivă a clădirii care va avea două nivele.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.