Preşedintele PSD Covasna, deputatul Adrian Căşunean Vlad, a declarat că membrii Consiliului Naţional al Maghiarilor din Transilvania trebuie deferiţi justiţiei. ?Iniţiativa lor de declarare a autonomiei teritoriale este neconstiţională, iar în ipoteza în care membrii UDMR, într-un fel sau altul, vor sprijini o astfel de propunere, se va pune problema ca un asemenea partid să nu mai poată intra în Parlament?, a spus deputatul PSD. Căşunean a criticat vehement ideea înfiinţării unor consilii locale în Ţinutul Secuiesc de către ?oamenii lui Tokes?. ?Să fie clar că astfel de consilii nu pot fi înfiinţate în Harghita sau Covasna?, a afirmat deputatul PSD. Preşedintele PSD Covasna a mai afirmat că, deşi Consiliul Naţional al Maghiarilor din Transilvania poate fi o alternativă politică la UDMR, consiliile locale pe care intenţionează să le înfiinţeze nu au nici o bază legală şi sunt în afara legii. ?În momentul în care incită populaţia pentru a se adera la această formă, deja această incitare cade sub incidenţa legii penale, iar dacă UDMR aprobă un asemenea demers, atunci poate fi declarat neconstituţional, pe baza articolului 37 din Constituţie?, a afirmat Căşunean. El a precizat că atribuţiile autorităţiilor publice locale sunt foarte bine definite prin lege, iar ideea de a crea noi organisme este total ilegală.