Marlene Dietrich va fi omagiată postum la Berlin, oraşul ei natal, devenind astfel prima celebritate care a primit o stea pe Bulevardul Celebrităţilor (Walk of Fame) din acest oraş, ieri, în prima zi a Festivalului Internaţional de Film de la Berlin.

Legendara actriţă germană a devenit cetăţean american după ce s-a mutat în Statele Unite şi a devenit celebră în anii '30. Dietrich a fost omagiată, ieri, în oraşul ei natal, odată cu debutul manifestărilor ocazionate de startul celei de-a 60-a ediţii a Festivalului Internaţional de Film de la Berlin. Dieter Kosslick, directorul Berlinalei, şi Klaus Wowereit, primarul oraşului Berlin, au dezvelit această stea, care este plasată în apropiere de Muzeul Filmului din Potsdamer Strasse. Marlene Dietrich, care a decedat la Paris, în 1992, la vârsta de 90 de ani, este prima din cele 40 de celebrităţi care vor fi omagiate pe Walk of Fame. Numele celorlalte staruri vor fi dezvăluite în cursul acestei veri.