Pompierii militari bihoreni au intervenit, în noaptea de duminică spre luni, pentru salvarea victimelor unui grav accident rutier produs pe DN 19, pe raza localității Adoni, comuna Tarcea, în care au fost implicate cinci persoane aflate în două autoturisme.

Accidentul a fost semnalat prin numărul unic 112, în jurul orei 23.30, la fața locului fiind mobilizate de urgență, șase echipaje de pompieri militari din cadrul Stației Valea lui Mihai, Stației Săcueni și Detașamentului Marghita, cu o autospecială de descarcerare grea, două autospeciale de intervenție cu modul de descarcerare și cu trei ambulanțe SMURD tip B2, echipajul de terapie intensivă mobilă al SMURD Oradea și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ).

„Pompierii militari au acționat pentru descarcerarea a trei persoane rămase încarcerate în autoturismele avariate, două dintre acestea (un bărbat și o femeie) aflându-se în stop cardio-respirator. Echipajele medicale și paramedicale au efectuat manevre de resuscitare în cazul celor două persoane aflate în stop cardio-respirator și au acordat îngrijiri medicale celorlalte trei victime, care au fost ulterior transportate la spital, una dintre acestea, un minor, aflându-se în stare gravă. Din nefericire, în pofida eforturilor depuse de echipaje, bărbatul și femeia nu au răspuns manevrelor de resuscitare, medicul declarând decesul acestora”, a transmis lt. col. Camelia Roșca, purtătorul de cuvânt al ISU Bihor.

Din cercetările efectuate de polițiștii Serviciului Rutier la fața locului s-a stabilit că, un tânăr, de 19 ani, din localitatea Cubulcut, în timp ce conducea un autoturism pe DN19, dinspre localitatea Săcueni înspre localitatea Tarcea, în afara localității Tarcea, într-o curbă la dreapta, în condiții ce urmează a fi stabilite din cercetări, ar fi pătruns pe sensul opus de circulație și a intrat în coliziune frontală cu un autoturism, condus din sens opus de un bărbat de 42 de ani, din localitatea Diosig”, a precizat comisarul șef Alina Fărcuța, purtătorul de cuvânt al IPJ Bihor.

În urma accidentului rutier, un bărbat, de 25 de ani, din Cubulcut, județul Bihor, pasager în primul autoturism și o femeie, de 48 de ani, din localitatea Vaida, județul Bihor, pasageră în cel de-al doilea autoturism, au suferit multiple leziuni, care, din nefericire, le-au provocat decesul, la fața locului. De asemenea, conducătorii celor două autoturisme și un tânăr, de 16 ani, din localitatea Sânnicolau de Munte, județul Bihor, pasager în primul autoturism, au suferit leziuni pentru îngrijirea cărora au fost transportați la spital. Conducătorul celui de-al doilea autoturism a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ, iar conducătorului primului autoturism i-au fost prelevate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei. Polițiștii Serviciului Rutier Bihor continuă cercetările sub supravegherea unui procuror, pentru stabilirea cauzei și împrejurărilor producerii accidentului rutier, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă.