Într-un cotidian israelian a apărut publicat un document din care ar reieşi că israelienii sunt foarte aproape de o înţelegere istorică cu palestinienii.

Cu câteva zile înainte de alegeri şi de încheierea mandatului de premier, Ehud Olmert a purtat o discuţie cu George Mitchell, emisar al preşedintelui american Barack Obama pentru Orientul Mijlociu, acestuia fiindu-i prezentată situaţia tratativelor cu Autoritatea Palestiniană şi Siria. Olmert a precizat că aceste trative se aflau în fază finală în momentul izbucnirii conflictului din Gaza împotriva grupării Hamas. Propunerile israeliene par a fi mai mult decât generoase pentru partea palestiniană. Astfel, se preconizează ca Ierusalimul să fie divizat, cartierele palestiniene urmând să facă parte din viitorul stat palestinian. Locurile sfinte din Ierusalim vor fi puse sub control internaţional, pentru ca nici una din părţi să nu aibă comentarii că se află sub jurisdicţia celeilalte. Un alt aspect se referă la faptul că Israelul se va retrage în cadrul graniţelor sale dinaintea războiului de 6 zile din anul 1967 cu unele mici rectificări datorate alipirii unor colonii locuite de evrei. În locul acestor pământuri, palestinienii vor primi teritorii israeliene în aceaşi suprafaţă cu coloniile care acum sunt israeliene şi care au fost ridicate pe sol palestinian. De asemenea, urmează a fi desfiinţate toate coloniile răsfirate, iar din cei peste 250.000 de colonişti, aproximatix 60.000 vor fi obligaţi să-şi părăsească actualele domicilii. Gaza şi Cisiordania se vor uni într-o singură unitate teritorială palestiniană, iar un tunel şi un pod aerian va face legătura între cele două. Se pune întrebarea, dacă acest tratat există de ce nu s-a semnat de către cele două părţi pentru a putea intra în vigoare? Răspunsul vine de la partea palestiniană. Mahmoud Abbas a refuzat să semneze tratatul cu un guvern israelian aflat pe picior de plecare, în Israel urmând să aibă loc alegeri parlamentare. O măsură care pare întemeiată. Tocmai de aceea viitorul guvern Israelian va fi obligat prin lege să respecte toate negocierile purtate de actualul cabinet şi să continue tratativele cu partea palestiniană. Şi negocierile cu Siria, purtate de Israel, s-au răcit odată cu lupta împotriva războinicilor Hamas. Cu toate acestea, Siria este dispusă să reia tatativele cu statul evreu şi chiar să semneze un tratat cu acesta, dacă Ierusalimul se va retrage total de pe Platoul Golan, teritoriu disputat de cele două părţi.