Marea Britanie nu trebuie să se mai încreadă că SUA nu utilizează tortura
Guvernul britanic nu trebuie să se mai încreadă în asigurările date de Statele Unite, care susţin că nu utilizează tortura, a anunţat ieri o comisie parlamentară care se ocupă de controlarea politicii Lodrei privind drepturile omului, relatează AFP.
Londra acceptase anterior declaraţiile unor oficiali americani, printre care şi cele ale secretarului american de Stat Condoleezza Rice şi ale preşedintelui George W. Bush, care au garantat că Washingtonul nu a recurs la astfel de practici.
Comisia pentru Afaceri Externe din Parlamentul britanic a subliniat într-un raport că Londra nu se poate mulţumi cu aceste declaraţii, după ce directorul serviciului american de informaţii, Michael McConnell, a recunoscut că metoda simulării înecului a fost utilizată pentru interogarea unor suspecţi de terorism.
Şeful diplomaţiei britanice, David Miliband, a declarat în două rânduri în faţa Parlamentului că metoda simulării înecului echivalează cu tortura. Poziţia lui Miliband are "implicaţii serioase" pentru politica Executivului britanic, a subliniat comisia în raportul său anual 2007-2008 privind drepturile omului. "Conchidem că, prin prisma diferenţelor clare de definire, Marea Britanie nu se mai poate mulţumi cu asigurările date de Statele Unite conform cărora nu utilizează tortura, şi recomandăm Guvernului să nu se mulţumească cu aceste asigurări pe viitor", se arată în raport. Marea Britanie este stat semnatar al Convenţiei Naţiunilor Unite, care împiedică extrădarea suspecţilor spre ţări care au recurs la tortură.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.