Mii de persoane au defilat sâmbătă pe străzile Madridului pentru a cere un referendum privind introducerea detenţiei pe viaţă pentru criminali, în urma dispariţiei, în ianuarie, a unei tinere, relatează AFP.

Potrivit poliţiei, peste 5.000 de persoane au participat la marşul organizat de părinţii tinerei Marta del Castillo, în vârstă de 17 ani, care a dispărut la 24 ianuarie la Sevilia, în sud-vestul Spaniei. Poliţia nu a găsit cadavrul, dar l-a arestat în urmă cu câteva zile pe fostul prieten al fetei, în vârstă 20 de ani, care a mărturisit în timpul unui interogatoriu că a ucis-o pe aceasta lovind-o în cap cu o scrumieră. Pedeapsa maximă prevăzută de legea spaniolă este de 40 de ani de detenţie, pedepsa cu moartea neexistând în Spania. Numeroşi manifestanţi purtau tricouri albe pe care era imprimată fotografia Martei del Castello şi au arborat o pancardă pe care scria: "Toţi suntem Marta. Înăsprirea pedepselor. Referendum privind închisoarea pe viaţă". "Ceea ce cerem este rezonabil. Nu cerem nimic iraţional", a declarat tatăl tinerei, Antonio del Castillo, citat de postul naţional de radio, RNE.