Forţele speciale poloneze şi americane se vor antrena împreună
Secretarul american al Apărării, Robert Gates, şi omologul său polonez Bogdan Klich au semnat ieri, la Cracovia, în sudul ţării, un protocol de acord care prevede o cooperare consolidată între forţele speciale din ţările lor, relatează AFP.
Potrivit termenilor acestui acord, Washingtonul va ajuta Varşovia să îşi dezvolte forţele speciale. Circa 100 de membri ai forţelor speciale poloneze sunt staţionaţi în Afganistan, unde Polonia deţine în prezent un contingent de 1.600 de militari. Gates şi omologul său polonez urmau să participe ieri la o reuniune a miniştrilor Apărării din cadrul NATO, care are ca temă centrală participarea aliaţilor la eforturile din Afganistan. Noua administraţie americană a preşedintelui Barack Obama, care a făcut din Afganistan o prioritate în raport cu Irakul, a anunţat marţi trimiterea a 17.000 de militari suplemantari până în vară. Washingtonul speră că, în contrapondere, aliaţii săi vor suplimenta numărul militarilor din această ţară.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.